Bez konta w banku, jak bez ręki

Bez względu na to jaki zawód wykonujemy, ile mamy lat, czy do jakiej grupy społecznej się zaliczamy, w zasadzie każdy z nas posiada konto bankowe. Często nawet nie jedno. Szczególnie duże firmy posiłkują się niezliczoną liczbą otwartych rachunków bankowych. Przykładem może być tutaj popularna sieć telefonii komórkowej, gdzie każdy jej klient posiada swój odrębny numer rachunku, na który co miesiąc wpłaca należną kwotę. Takie schematy można by wyliczać bez końca. Właściwie większość dostawców usług działa w ten właśnie sposób, szczególnie jeśli chodzi o comiesięczne regulowanie opłat związanych z zapłatą za wodę, prąd, gaz itp.
Każdy rencista, każdy emeryt ma dzisiaj konto w banku. Czasy, gdzie należne pieniądze przynosił do domu listonosz, dawno odeszły w zapomnienie. Przeważnie wszystkie operacje finansowe, wykonywane są dzisiaj za pomocą przelewów. Każdy zatrudniony pracownik, jak i każdy jego pracodawca ma swój numer rachunku w banku. W dzisiejszych czasach, częstym zjawiskiem jest możliwość zapłaty za towary czy usługi przelewem. Wszystkie firmy świadczące jakiekolwiek usługi umożliwiają ten właśnie sposób zapłaty. Nie trzeba iść z pieniędzmi do np. warsztatu samochodowego, aby zapłacić za wykonaną pracę. Wystarczy odebrać fakturę i w podanym przez wykonawcę terminie, dokonać przelewu pieniędzy na jego konto. W przypadku wpłacania zaliczki, możliwość dokonania tej czynności przy pomocy banku, czy konta w banku jest również doskonałym rozwiązaniem. Nie potrzebujemy bowiem żadnych dokumentów poświadczających, że dokonaliśmy takiej transakcji. Sam wyciąg bankowy i widoczny na nim przelew na dane konto, gdzie jego tytułem jest właśnie zaliczka, wystarczy jako potwierdzenie dokonania takiej wpłaty.
Operacje bankowe, to oczywiście nie tylko prowadzenie kont podmiotom gospodarczym czy osobom fizycznym. Każdy, może udać się do banku również po kredyt. Udzielenie kredytu przez bank, zawsze wiąże się z pewnego rodzaju procedurami. Bank dokładnie sprawdza zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Przygląda się jego zatrudnieniu, bada jego zarobki, analizuje sytuację, jeśli o gospodarstwo domowe chodzi. W końcu przyznaje klientowi kredyt na określony w umowie okres kredytowania, lub odmawia jego udzielenia. W jakim banku kredyt zaciągnąć najkorzystniej, jest pojęciem dość skomplikowanym. Banki bowiem prześcigają się w ofertach, przedstawiając swoim klientom coraz to ciekawsze rozwiązania i możliwości. Nie jest dziś tajemnicą, że każdy kredytobiorca to tak naprawdę dla banku klient, który otrzymując pożyczkę, musi oddać ją bankowi z nawiązką. W myśl zasady „coś za coś”, nikogo, kto myśli realnie nie powinna dziwić taka sytuacja. Niestety, z ludźmi jest jak jest i większość kredytobiorców najchętniej chciałaby otrzymać kredyt za darmo. Nie tędy jednak droga. Jak najbardziej można przejrzeć oferty, choćby na różnych bankowych stronach internetowych i poszukać tę odpowiednią dla siebie. Można bez problemu dokonać analizy interesującej nas kwoty kredytu, na przykład na podstawie dostępnych kalkulatorów kredytowych. Daje to dużą możliwość ogólnego spojrzenia na sytuację kredytową, jednak nie gwarantuje jego otrzymania. Dokładne informacje na ten temat, może każdy odnaleźć jedynie w oddziale banku. W jakim banku kredyt i na jaki procent uzyskać, można próbować ustalić samodzielnie. Jednak jeśli o zdolność kredytową chodzi – te informacje może jedynie podać nam konkretny bank, do którego zgłosimy się po interesującą nas pożyczkę.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, który bank jest najlepszy. Najlepszym okaże się być ten, który przedstawi nam najkorzystniejszą interesującą nas ofertę. W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja na rynku rośnie w siłę i nie łatwo jest się przebić przez gąszcz kuszących promocji, nowości czy reklam, słusznym, a może nawet jedynym rozwiązaniem może okazać się zwykły długopis, notes i notatki jakie samodzielnie zrobimy po każdej wizycie w danym banku. Pozwoli to na porównanie ofert i dokonanie trafnego wyboru.
Trudno byłoby wyobrazić sobie funkcjonowanie bez kredytu. Oczywiście, są jednostki, które działają w ten właśnie sposób, jednak większość posiłkuje się pieniędzmi pożyczonymi od banku. Banki udzielają kredytów na różne cele, na dosłownie wszystkie możliwe. Od kredytów konsumpcyjnych przeznaczanych na zaspokojenie bieżących potrzeb jak np. zakup komputera, sprzętu AGD, po kredyty hipoteczne, które udzielane są na zakupu nieruchomości lub realizację inwestycji budowlanych. Istnieją jeszcze kredyty inwestycyjne, przeznaczane głównie na realizację przedsięwzięć powiększających majątek kredytobiorcy, np. zakup akcji czy długoterminowych papierów wartościowych, oraz kredyty konsolidacyjne, zaciągane w celu połączenia kilku zobowiązań w jedną całość. Banki umożliwiają również posiadanie swoim klientom tak zwanych kart kredytowych, które kredytobiorca może wykorzystać w ustalonym przez bank czasie na udostępnioną przez bank kwotę. Jeżeli pieniądze zostaną zwrócone w danym terminie, klient jest zwolniony z płacenia odsetek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here