Bezpieczne stanowiska zrobotyzowane

Świat cały czas idzie do przodu, dlatego też nikogo nie może dziwić fakt, że na profesjonalnych liniach produkcyjnych coraz większą rolę odgrywają zaawansowane roboty. Dla przedsiębiorców priorytetowym zadaniem jest zawsze zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, dlatego też stanowiska zrobotyzowane muszą spełniać określone normy.

Bezpieczeństwo to priorytet

Jeżeli chodzi o tradycyjne stanowiska zrobotyzowane, to strefa pracy robotów musi być oczywiście oddzielona od obszaru pracy poszczególnych operatorów. Aby tego dokonać można skorzystać z pomocy zaawansowanych rozwiązań technicznych i technologicznych.

Nowoczesne panele, które wykorzystywane są do programowania i sterowania pracą stanowisk zrobotyzowanych umieszczone są najczęściej poza strefą pracy robota. W ten prosty sposób, można zniwelować ryzyko do minimum.

Zamknięte zrobotyzowane stanowiska

W procesie produkcyjnym coraz częściej można zetknąć się z zamkniętymi stanowiskami zrobotyzowanymi. Niestety przy niektórych liniach produkcyjnych nie ma żadnym możliwości technicznych na ogrodzenie niebezpiecznych obszarów. W takiej sytuacja bardzo często wykorzystuje się między innymi specjalne bariery optyczne albo nowoczesne skanery. W dużej mierze to właśnie dzięki tym rozwiązaniom, roboty są w stanie wykryć obecność człowieka na niebezpiecznym obszarze.

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się także specjalne maty i listwy zamontowane bezpośrednio na podłodze. Maty te są czułe na nacisk i mają zaawansowane czujniki ruchu, dlatego też znacząco podnoszą poziom bezpieczeństwa. Nie można zapominać także o zwykłych lampach i syrenach ostrzegawczych.

O czym należy pamiętać?

Aby przygotować bezpieczne i niezawodne stanowiska zrobotyzowane należy przestrzegać kilka kluczowych zasad bezpieczeństwa. Projektanci nowoczesnych systemów zrobotyzowanych muszą na bieżąco uwzględniać najnowsze wymagania prawne, które dotyczą norm bezpieczeństwa.

W dzisiejszych czasach w szybkim tempie rozwija się nie tylko robotyka, ale również koboty. Mowa tutaj oczywiście o robotach współpracujących. Aby uniknąć groźnych sytuacji ogromną rolę odgrywa nie tylko niezawodność robotów, ale także odpowiednie przeszkolenie samych pracowników, którzy niestety popełniają więcej błędów od swoich elektronicznych odpowiedników.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here