Dlaczego warto wybrać studia ekonomiczne?

„Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz” – tym rymem chciałabym rozpocząć ten tekst. Dlaczego? Ponieważ kiedy miałam kilkanaście lat, a w mojej szkole podstawowej popularne było posiadanie pamiętnika, do którego wpisywali się Twoi znajomi, rodzina i nauczyciele, właśnie ten rym wpisała mi moja koleżanka. Nie miałyśmy więcej niż 10 czy 11 lat, a wpajane przez szkołę i rodziców wartości były dla nas tak ważne, że nawet wierszyki wymyślano na ich temat. Bo wiedza to właśnie wartość niesamowicie cenna. Wykształcenie wyższe nie jest obowiązkowe w dzisiejszych czasach, ale jest w stanie otworzyć nam szereg niedostępnych dla innych drzwi. Po ciężkich latach nauki w szkole podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, wisienką na torcie jest matura. Nieobowiązkowy egzamin nazywany „egzaminem dojrzałości” przesądza o naszej przyszłości. Dlatego warto się do niej przyłożyć aby uzyskać możliwie dobre wyniki. Dzięki niej możemy potem podjąć dalsze kształcenie na uczelniach wyższych, aby nasze wykształcenie nie było tylko średnim. Lecz do studiowania trzeba wielu chęci i ambicji. Przyswajać musimy materiały znacznie bardziej skomplikowane niż biologia w trzeciej klasie licealnej. Czas poświęcony na naukę znacznie wzrasta, ponieważ wracając do domu po zajęciach musimy przerabiać samodzielnie znacznie większą ilość materiału. No dobrze, ale jeśli studiować – gdzie?
Powinniśmy wybrać kierunki lingwistyczne, medyczne, a może iść na prawnika? Warto przeanalizować nasze predyspozycje i możliwości, a przede wszystkim – rynek pracy. W końcu powiadają, że znalezienie pracy w zawodzie tuż po studiach graniczy z cudem.
Może więc warto wybrać studia ekonomiczne? Jest to kierunek coraz bardziej w ostatnich czasach oblegany. Ukończenie go otwiera nam szeroki świat biznesu, ekonomii i finansów. W Polsce mamy niewiele ponad 70 uczelni kształcących w kierunkach czysto ekonomicznych, a rocznie wyższe wykształcenie na nich zdobywa ok. 100 tysięcy osób. Według statystyk, stanowi to prawie 1/4 wszystkich studiów i ich absolwentów w Polsce. Studia ekonomiczne są więc wysoce oblegane, przy czym kształcą setki, tysiące ludzi. Wywnioskować możemy więc, że nie jest to tak trudny orzech do zgryzienia jak np. medycyna. Natomiast czy daje równie dobre szanse na ciekawe zarobki?
Warto wspomnieć, że jeżeli jesteście maturzystami i dopiero myślicie nad podjęciem studiów ekonomicznych, to musicie rozeznać się w przedmiotach, jakie są wysoko punktowane przez potencjalną uczelnię przy rekrutacji. Języki zawsze się przydadzą, ponieważ są przyszłościowe. Zatem postarajcie się napisać maturę z języka obcego możliwie wysoko. Poza tym często brane są pod uwagę przedmioty takie jak: matematyka, geografia, wiedza o społeczeństwie i historia.
Gospodarka ekonomiczna i bankowość to wciąż rozwijające się branże. Nie są tak młode jak prężnie rosnąca potęga IT, lecz są niejako gwarantem na otrzymanie dobrej pracy.
Absolwenci uniwersytetów ekonomicznych są przygotowani do zawodu ekonomisty. Poza tym, szkoleni są w zakresie umiejętności podejmowania optymalnych dla gospodarki i sytuacji decyzje. W zawodzie często do tego dochodzi presja, zatem wysoki poziom stresu to również coś, z czym ekonomiści muszę umieć sobie poradzić.
Chociaż po ukończeniu uniwersytetów ekonomicznych pracę w zawodzie deklaruje ponad 80% absolwentów, to trzeba pamiętać, że nie musimy przecież pracować jako ekonomiści, księgowi czy biznesmeni. Wiedza jaką zdobędziemy na studiach ekonomicznych jest wysoce stabilnym fundamentem w na przykład – założeniu własnej działalności gospodarczej. Możemy wtedy spojrzeć na wiele aspektów z innego punktu widzenia niż człowiek z ulicy, mamy bowiem szereg umiejętności analizy i planowania ekonomicznego.
Możemy też pracować w innych zawodach, których nie kojarzy się tak szybko z ekonomią. Świetne dochody zapewnia zawód audyta, osoby analizującej rynek i gospodarkę światową czy chociażby obsługiwać cudze przedsiębiorstwa gospodarcze pod aspektem finansowym lub być doradcą finansowym.
Są osoby, które na ekonomii odnajdują się mniej lub bardziej. Natomiast czy warto ukończyć ten kierunek? Pamiętajcie, że na każdych studiach przebrnięcie przez pierwszy rok jest najtrudniejsze, bo właśnie tu spotyka nas najwięcej nowości i niespodzianek, reszta idzie jak z płatka. Ekonomia pozwala nam na zdobycie stabilności finansowej, często również możemy podejmować współpracę z firmami, w których mieliśmy praktyki. Jest to też kierunek elastyczny, pozwalający na odnalezienie się po studiach w wielu dziedzinach – w końcu wiele dziedzin jest z nim wspólnych, jak choćby finanse, matematyka, kierunki społeczne, socjologiczne.
Należy jednak pamiętać, że są to… tylko studia. Ich ukończenie nie zapewni nam przyszłości i emerytury, a także pracy na wysokim szczeblu. Do wszystkiego musimy dojść sami, warto również korzystać z dodatkowych kursów kształcących, językowych lub komputerowych, to bowiem nie zasila już i tak okrojonego planu zajęć na uczelni. Te kilka lat studiów będzie z pewnością zahartowaniem ducha i przygotowaniem się na podbijanie rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here