Kierunki studiów mniej znane

Studiować można wszystko, są kierunki trudne i prostsze. Takie, które cieszą się dużym zainteresowaniem oraz takie, które interesują niewielkie grono ludzi. Młodzi ludzie zazwyczaj wybierają studia, które pozwolą im znaleźć dobrą pracę. Praca taka będzie dobrze płatna i będzie ciekawa. Ważne jest, aby w życiu robić to co się lubi, w przeciwnym razie możemy wpaść w depresję albo w apatię. Niezadowolenie w pracy odbija się na naszym zdrowiu psychicznym oraz fizycznym. Stresy i zmartwienia powodują, że czujemy się gorzej i łatwiej łapiemy infekcje i choroby układów naczyniowych. Przed wyborem studiów zastanówmy się, czy na pewno będzie to odpowiedni dla nas kierunek. Najbardziej popularne kierunki można studiować na uczelniach prywatnych, w trybie zaocznym. Można wtedy równocześnie pracować i uczyć się. Najlepiej zacząć pracę w zawodzie związanym z naszymi studiami zaocznymi. Jeśli okaże się, że nam to nie odpowiada będziemy mogli w każdej chwili się z tych zajęć wycofać i znaleźć coś innego. Nie stracimy pięciu lat na coś, co nie będzie sprawiać nam przyjemności.

Młodzi ludzie decydują się czasem na kierunki, które są bardzo niepopularne. Na przykład filologia arabska (arabistyka). Jest to bardzo specjalistyczny kierunek, rocznie kończy go tylko parę osób. Uczą się one języka oraz kultury i historii krajów arabskich. Pracy po tym jest raczej mało. Zazwyczaj tacy ludzie zatrudniają się w firmach, w których klientem są mieszkańcy krajów arabskich. Może tłumaczą książki i pisma z języka arabskiego na polski lub angielski. Podejrzewam, że jeśli ktoś jest w stanie nauczyć się języka arabskiego to z łatwością nauczył się innych, europejskich języków. Poligloci zawsze znajdą pracę, i to w dodatku dobrze płatną pracę. Bardziej dochodowe są jednak filologię języków dalekowschodnich. Na przykład chińska albo indyjska lub koreańska. Polska prowadzi dużo interesów z Chinami i stąd zapotrzebowanie na ludzi władających tym językiem. Tak samo jest z językiem indyjskim oraz koreańskim. Warto mieć więcej języków, jeśli mamy zamiar skończyć filologię.

Kolejnym kierunkiem, który raczej nie ma rzeszy zwolenników jest kryminologia. Ten kierunek jest mało popularny z racji swojej specyfiki. Osoba studiująca te zagadnienia musi być bardzo odporna psychicznie, ponieważ w tej pracy poddana będzie różnym czynnikom stresowym. Czasem będzie musiała oglądać zwłoki, a czasem miejsca zbrodni z dużą ilością krwi. Nie ma wiele uczelni, na których można to studiować, ale kryminologia studia warszawa zapraszają wszystkich zainteresowanych pogłębianiem wiedzy o zbrodniach i przestępstwach. Warto zaznaczyć, że na tych studiach jest ciekawy kierunek jakim jest entomologia sądowa. To nic innego, jak określanie miejsca oraz daty zgonu poprzez oznaczanie larw i ich stadiów rozwoju w zwłokach. Owady rozwijają się w różnym tempie, i tak na podstawie entomofauny doświadczony patolog może stwierdzić ile czasu zwłoki leżały zanim zostały odkryte. Brzmi nieźle, prawda? Dlatego to raczej odważni mężczyźni wybierają tę specjalizację.

Ciekawym i mało pożądanym kierunkiem jest filozofia. Wybierają ją studenci, którzy sami nie wiedzą dokładnie czemu ją wybrali. I tak właśnie rodzi się przyszły filozof. Studia te odpowiednie są dla ludzi, którzy chcą kończyć jeszcze jakiś inny kierunek, albo studiują coś równoległe. Przydaje się to przyszłym dziennikarzom, psychologom, socjologom oraz polityką. Pomaga zrozumieć zawiłości ludzkiej natury. Niektórzy młodzi ludzie idą na ten kierunek ponieważ szukają sensu życia i istnienia, idą tam w nadziei, że ją znajdą. Niestety, niekoniecznie może tak być. Jeśli ktoś dokładnie nie wie, dlaczego chce studiować filozofię i do czego ona mu się przyda to raczej będzie żałował tego kroku. Będzie to strata pięciu lat życia. Zazwyczaj absolwent tego kierunku szuka pracy w mediach lub robi kolejną specjalizację. Często dziennikarze kończą filozofię, pomaga im to w lepszym zrozumieniu zawodu.

Mało chętnych jest na kierunki archeologiczne. Na jedno miejsce przypada pół kandydata. Nic w tym dziwnego, skoro największe odkrycia zazwyczaj dokonywane są w innych krajach, zazwyczaj też na innych kontynentach. Nie ma chętnych ponieważ zarobki w tym temacie są bardzo małe. Zazwyczaj studenci zostają na uczelni i zajmują się archeologią teoretyczną, czyli wykładają ją innym studentom. Czasy fascynacją Indiana Jonesem minęły. Czasami uczelnie organizują wyjazdy do Afryki albo na Kaszuby. Chociaż niektórzy mówią, że są to zawody przyszłości, z racji tego, że ciężko jest zautomatyzować. Wkrótce roboty mogą zastąpić nas w fabrykach, w restauracjach a nawet w branży medycznej. Według prognoz badaczy i naukowców robotami nie uda się zastąpić psychologów, terapeutów, ogrodników oraz właśnie archeologów. Wszyscy jednak nie możemy zostać archeologami ani ogrodnikami, bo roboty nie nadążą z produkcją łopat dla tych ludzi. Może lepiej zostać jednak tym kryminologiem? Na pewno praca będzie ciekawsza i lepiej płatna, dobrze jednak wcześniej sprawdzić czy nasza wrażliwość na to pozwoli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here