Mały biznes dal małych ludzi.

Każdy kto zdecydował się na dziecko pewnie słyszy teraz, nieustanne prośby ,,Tato daj pięć złotych”, ,,Mamo pożycz parę złotych”. Znasz to prawda? Najgorsze w tym zapewne jest że ciężko odmówić swojej pociesze. A zapewne jeszcze większe trudności Cię spotkają przy zapłacie rachunków. A jeszcze bardziej dobijające może być to, że jeśli nie zapewnisz swojemu dziecku obeznania w sprawach finansowych, to za kilka, kilkanaście lat ono samo nie będzie miało za co płacić, tych rachunków. Pewnie że jest to sprawa gnębiąca dobrego rodzica, który dla swoich dzieci nieba by przybliżył i najjaśniejszą gwiazdę z niego przyniósł… lecz bądźmy realistami. Jeśli chcesz aby twoje dziecko, zdobyło szacunek do pieniądza, aby zaczęło doceniać jego wartość, I co chyba najważniejsze, zdało sobie sprawę, że pieniądze nie biorą się z nieba i, że trzeba o nie zapracować, to chyba najwyższy czas abyś pomyślał, drogi rodzicu, o pracy dla swoich pociech.
Oczywiście nie myślę tu o wysłaniu dzieci do kopalni uranu ani o zakładaniu wielkich przedsiębiorstw wartych setki milionów… choć kto wie może dzięki tobie twoje dzieci w przyszłości zostaną miliarderami. Pewnie się teraz śmiejesz, że gdzie dzieci zwykłego szaraczka mogą zostać wielkimi przedsiębiorcami, i to dzięki najprostszemu dorabianiu. Po pierwsze nigdy nie wątpi w marzenia tych małych dzieci, a po drugie takie małe zarabianie może je dużo nauczyć.
Przypomni sobie jak to było kiedy skończyłeś te osiemnaście może dwadzieścia lat. Kiedy już mamusia i tatuś pościli Cię na głębokie wody życia. Trzeba było pójść do pracy, choć pewnie nawet nie wiedziałeś jak wygląda umowa o pracę i harowałeś. Przy mopie szesnaście godzin bez wytchnienia. Albo na budowie przewalając pustaki. Ok, może nie wyglądało to aż tak drastycznie, ale zapewniam Cię, że tak własnie wyglądał początek dorosłego życia wielu młodych wtedy ludzi. I teraz siedzą na tych etatach, robiąc za minimalną krajową i przeklinając los. Jeśli twoje życie tak wyglądało to sory, ale to były efekty nie przygotowania Cię do życia,przez twoich rodziców, gdy miałeś jeszcze po dwanaście lat. I jeśli nie chcesz aby twoje dzieci, nie miały takiej przyszłości. Z początku pełnej marzeń ambicji, a potem już tylko przepełniony szarą codziennością, to własnie idealnym sposobem będzie praca dla dzieci.
Przede wszystkim nauczy ich to pewnej samodzielności. Gdy podejmie już taką pracę za młodu to w dorosłym życiu będzie wiedział że to nie takie trudne, że nie ma czego się bać. Po drugie nauczy się tego, że pieniądze nie biorą się znikąd. Jeśli znasz ten głos kiedy wchodzisz do sklepu wraz z swoimi dziećmi a one krzyczą ,,Tato kup mi to” albo ,,Mamo kup mi tamto”. Po tym będą już wiedziały jaką wartość ma pieniądz. I z pewnością nuczy ich to też, oszczędzania i odkładania pieniędzy na wymarzony telefon czy nowe ubrania czy książki, a nie wydawania złotówek na mało znaczące rzeczy. Będą miały świadomość, że jeśli nie odłożą zarobionych pieniędzy to zdobędą wymarzonego celu. Jak więc widzisz, praca dla dzieci przynosi nie tylko korzyści twojemu portfelowi, ale przede wszystkim twojemu dziecku, to pewnie się zastanawiasz gdzie niepełnoletni może znaleźć pracę? Tu znowu Cie zaskoczę bo lista takich rzeczy, jest bardzo długa i obszerna.
Pierwszym przykładem może być handlowanie na platformach allegro, które nawet utworzyło specjalne konto dla młodych. Jeśli masz w domu pełno niepotrzebnych rzeczy które leżą gdzieś na półkach albo wałęsają się po kontach i kurzą, to zasugeruj swojemu dziecku aby może spróbowało je sprzedać i zarobić sobie trochę. Zapewniam Cię, że jeśli coś niezbyt specjalnie jest Ci potrzebne to na pewno znajdzie się ktoś komu się to przyda albo spodoba.
Jeśli trochę poszukasz w internecie to możesz znaleźć propozycje opieki nad psem dla nie pełnoletnich, za godziwą cenę. Jeśli oczywiście masz do tego odpowiednie warunki to jest to dobry pomysł na dorobienie dla dziecka.
Kolejnym pomysłem może być wypełnienie płatnych ankiet czy płatne oglądanie reklam. Oczywiście nie są to doże zarobki ale jak na potrzeby mniej wymagającego dziecka z pewnością wystarczą. Zdecydowanym plusem jest elastyczność w wybieraniu godzin i miejsca pracy. No bo telefon ma prawie każde dziecko, wypełnić ankietę czy obejrzeć kilka reklam może nawet w szkolnym autobusie w drodze na lekcje.
A jeśli nie masz czasu na sprzątanie albo, jesteś tak zapracowany ze nie możesz wyprowadzić psa czy wreszcie wysprzątać samochodu, to pomyśl o płatnych pracach domowych. Możesz płacić swojemu dziecku za wykonywanie prac domowych, których pewnie zwykle robi pewnie z ociąganiem albo w ogóle nie wykonuje tych czynności. Dzięki temu ty drogi rodzicu będziesz miał czysty dom czy samochód a twoje dziecko parę samodzielnie zarobionych groszy.
Pomysłów na pracą dla dzieci jest jeszcze mnóstwo. Wystarczy chwilkę pomyśleć albo poszperać w internecie. Pamiętaj też że praca, uczy też dziecka odpowiedzialności i dokładności. Ponieważ dobrze wykonane zadanie to większa nagroda. Pamiętaj o tym i niech o tym pamiętają twoje pociechy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here