Pośrednictwo kredytowe - wady i zalety.

W naszym życie, prędzej czy później, przychodzi moment, że musimy posiłkować się kredytem. Sytuacja zmusiła nas do pożyczenia pieniędzy. Pytanie tylko od kogo je pożyczyć? Od rodziny? Nie zawsze jest od kogo. Od instytucji pozabankowych? Bają szybko, ale koszty takiego kredytu nie są małe. A może, po prostu z banku? Tak, tylko z którego?
Rozeznanie się w ofercie kredytowej nie jest łatwe. Dodatkowa trudnością są ciągłe oferty promocyjne z różnych banków. W przypadku, gdy nasze zapotrzebowanie finansowe nie jest ogromne niewielkie pomyłki w ocenie kredytu można sobie darować, a co gdy szukamy kredytu hipotecznego, który obciąży nas na co najmniej kilka lat jak nie kilkanaście? Tu nie można pozwolić sobie na błędy. Może warto rozpocząć współpracę z pośrednikiem kredytowym?
Pośrednictwo kredytowe jest dla klienta bardzo wygodna formą współpracy. W jednym miejscu spotkamy się z przeglądem całej palety banków. Pośrednictwo kredytowe gwarantuje nam to co najważniejsze. Zaoszczędzenie czasu.
Teraz powstaje pytanie, z kim rozpocząć współpracę? Pośrednictwo kredytowe to pośrednicy kredytowi, ale i doradcy kredytowi. Jaka jest różnica? Jakie to może mieć dla nas konsekwencje?
Zasadnicza różnica między pośrednikiem kredytowym, a doradcą kredytowym to sposób wynagrodzenia. Pośrednik kredytowy pobiera wynagrodzenie od banku. Doradca kredytowy od klienta, z którym pracuje. Z jakim niebezpieczeństwem wiąże się to dla klienta? Czy pośrednik kredytowy nie będzie polecał nam ofert, z których otrzyma wyższą prowizję? Nie zaprzeczę, że do takich sytuacji może dojść. Jak w każdym zawodzie, taki i pośrednictwo kredytowe, może być obciążone złymi doradcami. Ludzie są różni, różni są pracownicy, i z tym musimy w jakimś stopniu się liczyć.
Doradcy kredytowi mogą nam zaoferować większą liczbę banków. Mogą złożyć więcej wniosków kredytowych. Jest to bardzo ważne dla klienta. Poszukując kredytu sami, często nieświadomie, obniżamy swoje zdolności kredytowe, w każdym napotkanym na drodze banku składając wniosek o kredyt. Wielu klientów nie ma świadomości, że takie działanie prowadzi do obniżenia zdolności kredytowych, w momencie, gdy taki wniosek składa doradca kredytowy, jesteśmy już po pierwszym przesiewie ofert i nie potrzebujemy składać tak wielkiej ilości wniosków, by uzyskać wiarygodne informacje. Nie wspomnę o zaoszczędzonym czasie, który właśnie zyskaliśmy.
Czym jest dla nas pośrednictwo kredytowe. Jest to przede wszystkim oszczędność czasu i nerwów. Co z tymi nerwami? Nie wielu klientów ma świadomość jak trudno przebrnąć przez formalności dotycząc kredytu. Dobrze, gdy staramy się o kredyt gotówkowy. Dużo gorzej jest, gdy potrzebujemy kredytu hipotecznego. Banki wymagają dokładnego sprawdzenia stanu prawnego i finansowego nieruchomości jak i kredytobiorcy. Zgromadzenie dokumentów nieruchomości naprawdę nie jest łatwe. Pośrednictwo kredytowe, z doświadczonymi pracownikami, jest w tym momencie kolosalnym ułatwieniem. Dobry pośrednik jest w stanie tak nami pokierować byśmy wiedzieli jakich dokumentów potrzebujemy, jak mamy je zdobyć i jak zrobić to organizacyjnie, by do końca procesu weryfikacji nie utraciły one ważności.
W tym calym procesie najważniejsze jest jak wybrać dobrego pośrednika kredytowego? Pośrednictwo kredytowe jest trudną działalnością. Nie każdy ma predyspozycje do tego zawodu. Jak zweryfikować dobrego pośrednika kredytowego? Powiem wam, że ja jestem zwolenniczką marketingu szeptanego. Znając osoby, które dzięki pośrednikowi kredytowemu otrzymały kredyt hipoteczny, dopięły transakcję i zachowały pełnię władz umysłowych na pewno zdecydowała bym się na współpracę właśnie z taka osobą.
Co daje nam pośrednictwo kredytowe. Na pewno przegląd wszystkich ofert w jednym miejscu. Przede wszystkim oszczędzamy czas. Dla wielu z nas jest to jedna z największych wartości. W obecnej rzeczywistości, gdy ciągle gdzieś pędzimy. Ciągle jesteśmy spóźnienia. Nigdy nie mamy czasu. Ktoś, kto pozwoli nam zaoszczędzić go trochę, ukraść dla siebie, dla mnie jest na wagę złota.
Jakie ponosimy koszty takiej współpracy? No oczywiście finansowe. Pracując z doradcą kredytowym musimy liczyć się z dodatkowym kosztem jakim będzie wynagrodzenie doradcy. Możemy również zdecydować się na współpracę z pośrednikiem kredytowym, którego wynagradza bank. Każda z tych sytuacji ma plisy i minusy. Jakie? To widać gołym okiem. Tu już jest moment na podjęcie przez nas samodzielnej, subiektywnej decyzji z kim będzie nam się pracowało lepiej. Co ma dla nas większą wartość.
Pośrednictwo kredytowe pomaga nam szybciej rozwiązać nasz problem. Daje nam fachowca, który będzie wspierał nas na każdym etapie transakcji, od momentu zorientowania się w naszych zdolnościach kredytowych, poprzez gromadzenie dokumentacji, aż do szczęśliwej finalizacji. Zawsze jednak warto trochę krytyczniej przyjrzeć się tym, z którymi przyjdzie nam pracować. Nie jest to łatwa współpraca i na pewno musimy dobrze się czuć. Mówiąc krótko, by współpraca była owocna między klientem, a pośrednikiem kredytowym po prostu musi być dobry kontakt i porozumienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here