Studia dla humanisty

Jeżeli interesujesz się historią sztuki tak polskiej, jak i powszechnej od czasów starożytnych aż po dwudziesty pierwszy wiek, to studia na kierunku historia sztuki są właśnie dla ciebie. Jeśli dodatkowo też chciałbyś – lub chciałabyś – przełożyć swoją pasję na karierę zawodową – to studia te są tym bardziej tobie przeznaczone.

Jeżeli jednak nie posiadasz umysłu humanistycznego, a jedynie ścisły – zapomnij o historii sztuki. Bo raczej trudno wyobrazić sobie kandydata na te studia, dysponującego umysłem ścisłym, a nie zdradzającym nawet cienia zainteresowania kwestią szeroko pojętej humanistyki. Natomiast jeśli jesteś wrażliwym na piękno humanistą – nie zastanawiaj się dłużej, bo być może twoja przyszłość już czeka za rogiem.

Po tak zachęcającym – przynajmniej humanistów – wstępie warto by poświecić choć kilka zdań samej istocie tego niezwykle interesującego kierunku. Zacznijmy od sprawy najwyższej wagi. Czym się różni historia sztuki od studiów ogólnohistorycznych? To łatwiejsze i o wiele bardziej zrozumiałe, niż można by pomyśleć. Historia zajmuje się badaniem wydarzeń minionych oraz związków przyczynowo-skutkowych, stanowiących o sensie faktów historycznych. Natomiast w polu zainteresowań historii sztuki znajdują się wszelkiego rodzaju obiekty kultury, wytworzone w tych właśnie czasach minionych. Rzecz jasna, badania leżące w zakresie historii sztuki nie mogą funkcjonować w oderwaniu od znajomości realiów historycznych jak też i epok, w których powstały badane obiekty kultury.

Jak już zostało wspomniane, historia sztuki to zdecydowanie studia dla humanisty. Szczególnie zaś przejawiającego wrażliwość na piękno, utalentowanego, a także dysponującego doskonałym warsztatem pisarskim oraz będącego za pan brat z historią, nie tylko Polski, ale i powszechną – i to od starożytności aż po czasy współczesne. Jak więc widać, nie są to studia dla każdego. Nawet nie dla każdego humanisty.

Jeśli jednak spełniasz powyższe kryteria, historia sztuki to studia właśnie dla ciebie. A kierunek ten to niepowtarzalne wręcz połączenie doskonale wybranej wiedzy teoretycznej z niezwykle ciekawymi zajęciami natury praktycznej. Historia sztuki pozwoli ci się zapoznać z dorobkiem kultury społeczeństw, liczącym sobie wiele tysięcy lat – od starożytności aż po czasy najnowsze. Będzie to możliwe, dzięki takim dziedzinom, jak architektura, grafika, malarstwo, nowe media, rzemiosło artystyczne, rzeźba oraz urbanistyka. Studia te to także doskonała szansa na naukę analizy dzieł sztuki oraz organizacji warsztatu badawczego historyka sztuki. Jak więc widzisz, to bardzo interesujący kierunek. A jeśli masz ku temu wszelkie predyspozycje – również i bardzo przyszłościowy.

Jak możesz się dostać na studia z historii sztuki? Na pewno podstawową przepustka będzie dla ciebie egzamin dojrzałości, a na nim takie przedmioty, jak historia, etyka, języki obce, język polski, religia i wiedza o społeczeństwie. Tak, dobrze czytasz. Etyka i religia. Te dwa przedmioty na pozór mogą się wydawać kompletnie pozbawione znaczenia, warto jednak wziąć pod uwagę pewne zależności. Mianowicie, bardzo istotnym elementem sztuki europejskiej przez wieki była sztuka o tematyce religijnej. Stąd też, jako historyk sztuki analizujący te dzieła, musisz wykazać się pewnymi kompetencjami z zakresu szeroko pojętej teologii. Etyka z kolei uczy także podstawowych zagadnień związanych z estetyką, dlatego też ten przedmiot może mieć dla ciebie spore znaczenie, jeżeli poważnie zastanawiasz się nad studiami na kierunku historii sztuki. Dlatego już teraz warto, abyś należycie przyłożył się do wyżej wymienionych przedmiotów. Oczywiście, nie będziesz zdawał wszystkich – a jedynie te preferowane przez wybraną przez ciebie uczelnię. A wybrać należy naprawdę starannie i z głową.

Jak natomiast wyglądają same studia? Na pewno są niezwykle ciekawe i pasjonujące dla każdego niemal studenta. W toku nauki bowiem mają oni okazję obejrzeć liczne dzieła, rozpoznając przy tym ich style, określając miejsce i czas ich wykonania, a także oceniając ich poziom artystyczny. To jednak nie wszystko. Studia na kierunku historii sztuki to także jedyna w swoim rodzaju okazja do odwiedzenia różnego rodzaju muzeów, pracowni artystycznych oraz wystaw.

Gdzie natomiast znajdziesz zatrudnienie jako absolwent historii sztuki? Na pewno jako archiwista, nauczyciel w szkole podstawowej lub liceum – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej, pracownik muzeum, pracownik placówki ochrony zabytków czy też jako pracownik zajmujący się organizowaniem wystaw dzieł sztuki. Możliwości jest więc wiele.

Jak więc widać, kierunek studiów znany jako historia sztuki jest niezwykle ciekawym, rozwijającym cały wachlarz zdolności humanistyczne oraz poczucie estetyki kierunkiem. Jest także przyszłościowy, gdyż czego, jak czego – ale muzeów i placówek związanych z szeroko pojętą ochroną zabytków nie brakuje. Niezwykle także kształtuje wrażliwość estetyczną i umiłowanie sztuki u każdego młodego humanisty.

Jeżeli chcesz więc wiedzieć, gdzie możesz studiować historię sztuki, wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło „historia sztuki studia” i samodzielnie odkryć całą gamę uczelni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here