W jakiej branży otworzyć firmę?

W przypadku, gdy planujemy w bliżej nieokreślonej przyszłości założyć własną działalność gospodarczą i zacząć pracować na własny rachunek, z pewnością zastanawiamy się, czy nasza firma będzie przynosić satysfakcjonujące nas zyski. Nie ma w tym nic dziwnego. Po to się zakłada firmę, aby była ona dochodowa i mogła stanowić źródło utrzymania, choć dla niektórych będzie jedynym źródłem środków finansowych, a dla innych – wyłącznie dodatkowym. Nie ważne zatem, czy firma będzie dla nas jedynym zajęciem, czy tylko dodatkowym – ma po prostu przynosić zakładane zyski.

W związku z powyższym, z pewnością nie wystarczy, aby działalność, którą wykonujemy była czymś, co sprawia nam przyjemność. Musimy do naszych produktów przekonać też innych – naszych potencjalnych klientów. Oczywiście, jeśli lubimy naszą pracę, stanowi ona nasze hobby, wówczas łatwiej zdobyć odbiorców, ponieważ mamy większą pewność, że produkt nasz lub usługa będą dopracowane i cechować się będą wysoką jakością. Jeśli ktoś lubi swoją pracę, wówczas poświęca jej dużo uwagi. Nie zależy mu wyłącznie na zyskach, ale stara się utrzymywać w odbiorcach przekonanie, że właściwie wybrali, przychodząc właśnie do niego i korzystając z jego oferty. Podsumowując, jeśli szukamy pomysłów na biznes, powinniśmy szukać w pierwszej kolejności tego, co sprawia nam przyjemność.

Z powyższym ściśle związane jest to, jakie mamy talenty i wykształcenie oraz ukończone kursy. Niektóre branże możemy skreślić już na samym początku, ponieważ wymagają kwalifikacji lub wykształcenia, ukończonych studiów i kursów, których my nie posiadamy. Oczywiście, trzeba sobie postawić pytanie, na ile jesteśmy w stanie się rozwinąć, aby założyć wymarzoną firmę. Możemy skończyć kursy, pójść na studia, ale to oczywiście odłoży w czasie założenie działalności, a czasem jest po prostu nierealne, np. założenie praktyki lekarskiej, która wymaga wielu lat studiów po latach pracy w innej branży. Do niektórych rzeczy również po prostu możemy nie mieć predyspozycji. Nad częścią można pracować, można wyrobić w sobie pewne nawyki lub cechy, inne są nie do opanowania, np. humanista nie posiądzie nagle ścisłego umysłu. Może oczywiście pracować nad tym, aby sprawniej liczyć, pojąć niektóre zagadnienia, ale raczej wybitnym programistą komputerowym nie zostanie. Każdy ma swoje predyspozycje, swoje zalety, wady, mocne i słabe strony. Należy je dobrze poznać, bez oceniania, co jest lepsze a co gorsze. Należy stanąć w prawdzie i zobaczyć, jacy jesteśmy w rzeczywistości, a nie jacy chcemy być. Taka analiza pozwoli już na początku odrzucić pomysły, które są z góry skazane na porażkę i uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.

Jeśli wiemy, co lubimy robić i czy mamy do tego kwalifikacje, musimy się też zastanowić, czy na nasze produkty będzie zapotrzebowanie. Dobrze, jeśli działalność rodzi się właśnie z odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, Wówczas mamy pewność, że jesteśmy potrzebni i że znajdziemy klientów. Oczywiście, zawsze należy zachować czujność, gdyż sytuacja na rynku może ulec zmianie, chociażby ze względu na pojawienie się konkurencji. Zatem, jeśli pojawiamy się na rynku z innowacyjnym produktem lub rozwiązaniem, które wynikły z obserwacji potrzeb rynku, wówczas powinniśmy pomyśleć o patentach, aby ktoś nie skorzystał na naszym oryginalnym pomyśle.

Niektórym, kiedy słyszą własna działalność pomysły same rodzą się w głowie. Z prawie każdej działalności są w stanie wyciągnąć zyski. Mają smykałkę do interesów – są urodzonymi biznesmanami. Inni latami dojrzewają do otworzenia firmy, specjalizują się w ściśle określonej branży i nie potrafią niczego innego, nie pragną zmian. Oczywiście i jedni i drudzy mają swoje miejsce na rynku, chociaż ci pierwsi są bardziej elastyczni i w razie niekorzystnych zmian w jakiejś branży, są w stanie utrzymać się na rynku i dostosować się do innych warunków.

Coraz więcej ludzi podąża za nowinkami technologicznymi i wykorzystuje je w celu zarabiania pieniędzy. Dziś dobrym pomysłem na biznes dla wielu ludzi może być praca przez Internet. Często bez wychodzenia z domu można zarabiać pieniądze. W sieci można sprzedawać (sklepy Internetowe), można też zarabiać na reklamach prowadząc swój blog lub kanał z filmami. Wiele osób zarabia w ten sposób na swoich zainteresowaniach. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że konkurencja jest wówczas ogromna i potrzeba naprawdę dobrego pomysłu na siebie, innowacyjności i dobrej jakości, aby po pierwsze przyciągnąć czyjąś uwagę, a po drugie – co trudniejsze – utrzymać ją na dłużej.

Warto zwrócić uwagę, że nie giną zazwyczaj firmy, które świadczą usługi. Zamykane są sklepy z ubraniami, ale już zakłady fryzjerskie raczej nie mogą narzekać na brak zajęcia. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Ubrania możemy kupić przez Internet, często taniej niż w stacjonarnym sklepie. I mamy też dużo większy wybór. Ale obcięcie lub ułożenie włosów przez Internet jest niemożliwe. Dlatego warto mieć to na uwadze, wybierając swą ścieżkę kariery. Są po prostu takie zawody, które są potrzebne zawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here