kelner

Praca trenera jest charakterystyczna, ponieważ wyróżnia się systemem zmienionym, w zależności od wielkości i rodzaju lokalu. Praca ta może odbywać się nawet na trzech zmianach. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na etat, pracujemy zazwyczaj dłużej niż 8 godzin. Jest to wówczas zaliczane do nadgodzin. Praca ta wynika przede wszystkim ze specyfiki, jaką są imprezy okolicznościowe, bankiety, czy też praca o późnej porze. Mimo to, jest to praca z ludźmi, która w pewnym momencie staje się rutyną. Kelner wykonuje ciągle te same czynności, działa na zasadzie rzucanie haseł oraz pod wpływem specyficznego oświetlenia. Wszystkie te czynniki po jakimś czasie działają niekorzystnie na jego umysł, a także ciało. Jakie są zagrożenia zawodowe w pracy kelnera?

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/kelner-warunki-pracy-i-choroby-zawodowe/

Czynniki fizyczne – praca kelnera 

Kelner narażony jest na czynniki fizyczne takie jak przede wszystkim praca stojąca, a niekiedy wymagająca eleganckiego, lecz niewygodnego stroju. Taki strój z pewnością krępuje nasze ciało. Dodatkowo pozycja stojąca jest niewygodna dla kręgosłupa, obciąża ręce oraz nogi. Najbardziej jednak, jeżeli chodzi o kończyny obciążone są plecy. Częste utrzymywanie wcale tej samej pozycji skutkuje nadmiernym wykorzystywanie energii organizmu, a także drażnieniem ośrodka układu nerwowego.

Warunki w pracy i choroby zawodowe – praca kelnera

Oprócz pleców i kończyn obciążony są również stawy, wiązadła oraz ścięgna. Ich nadmierne obciążanie staje się powodem chorób układu ruchu i krążenia na przykład miażdżycy. Dodatkowo w lokalu panuje specyficzna temperatura, a sama sala dla gości jest zazwyczaj klimatyzowana. W kuchni i na zapleczu panuje jednak całkiem odmienna temperatura. Kelner cały czas obracając się w zmiennej temperaturze powietrza jest narażony na przeziębienie oraz choroby stawów. Dodatkowo szybko męczy się i poci w takich warunkach. Jego praca wówczas staje się trudniejsza, a utrzymanie większej ilości talerzy, kiedy jest się zmęczonym jest czynnością praktycznie nie do wykonania.

Choroba syropu klonowego – praca kelnera

Ciągłe natężenie opisanych wyżej czynników psychicznych jakie fizycznych wynikających ze stanowiska pracy kelnera może powodować chorobę, które zwana jest chorobą syropu klonowego (MSD).

Polega ona na zaburzonym metabolizmie. Jej objawami są drgawki, wymioty, ulewania oraz niechęć do jedzenia, a także uczucia takie jak senność, apatia czy trudność w oddychaniu.

Zobacz też: http://vivetargi.pl/nadruki-na-odziez-zamawiane-u-drukarza/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here