Zakładamy konto.

Dziś prawie wszyscy korzystają z instytucji bankowych. Dzisiejszy rynek jest również nasycony różnymi bankami. Dla mniej wnikliwych może się wydawać, że nie ma różnicy pomiędzy nimi. Jednakże musimy sobie zdawać sprawę, że tak nie jest. Są różne banki, mają one różne oferty. To, co łączy wszystkie banki to na pewno to, że są instytucjami, nastawionymi na zarabianie. Bądź pewien, że z banku nic za darmo nie dostaniesz. Wiele osób ma również dość małe zaufanie do banków. Nie ma co się dziwić. Było już kilka przypadków banków lub instytucji, złudnie je przypominających, które w niejasnych okolicznościach zamykały swoje siedziby, okazywało się, że są niewypłacalne. A przecież ludzie lokują swoje pieniądze w bankach, nie tylko na lokatach. Mamy pozakładane konta, na które wpływają np. nasze pensje, emerytury. Przecież po wpłynięciu takich pieniędzy na nasze konto, nie idziemy od razu do bankomatu ich wypłacać. Przez właśnie takie sytuacje, instytucje bankowe straciły bardzo dużo na wizerunku. Mam wrażenie, że już nie tylko starsi, ale i również młodzi ludzie, nie ufają bankom. Niestety w dobie dzisiejszych czasów niektórzy po prostu muszą korzystać z ich ofert. Wiele firm wypłaca wynagrodzenie tylko na wskazany numer konta. Poza tym często, aby otrzymać pożyczkę, kredyt musimy założyć konto w banku. Przymus działa tak, że zniechęca nas. Co więcej. Powstaje tyle różnych banków, że nawet przy podpisywaniu umowy telewizji kablowej jest proponowane zakładanie konta w tychże bankach. Bywa czasem, że jeden konsument posiada kilka kont, w których łatwo jest się pogubić. Najczęściej są to konta, za których rzekomą obsługę trzeba płacić. Niby małe pieniądze, jakieś 5-6 złoty miesięcznie, jednakże w skali roku uzbiera się już konkretna suma. Rodzi się w takim razie pytanie, po co nam konto, skoro możemy trzymać pieniądze w domu i nie płacić żadnej opłaty. Są jakieś korzyści zakładania konta, czy powinniśmy je zakładać?
Konto bankowe jest m.in. znakiem dzisiejszego współczesnego świata i może być bardzo użyteczne. Trzeba wiedzieć tylko, gdzie założyć konto, by było ono dla nas korzystne.
Przede wszystkim na początku chcę wspomnieć o zaletach konta osobistego.
– możliwość darmowego i szybkiego opłacania rachunków – jest to jedna z największych korzyści, nie musimy wychodzić z domu i stać w kolejce, by opłacić rachunki, które każdy z nas ma, dodatkowo na poczcie lub w banku musimy uiścić dodatkową opłatę za każdy opłacony rachunek, natomiast opłaty dokonywane przez konto bankowe są darmowe, oszczędzamy czas i pieniądze.
– konto osobiste może ułatwić uzyskanie kredytu – jeśli ubiegamy się o kredyt w banku, w którym posiadamy konto możemy łatwiej otrzymać go, gdyż bank ma dostęp do tego, by zobaczyć jakie mamy wpływy i skąd, dzięki temu nie są potrzebne np. dodatkowe zaświadczenia o dochodach.
– trzymanie pieniędzy na koncie są bezpieczniejsze – pomimo kilku przypadków, gdzie ludzie tracili oszczędności, pieniądze na kontach są bezpieczniejsze niż te trzymane w domu, banki mają coraz lepsze i nowocześniejsze zabezpieczenia, a ich poziom jest ciągle udoskonalany.
Jest wiele zalet i wad posiadania konta. Każdy ma swoje własne przekonania, jednakże właśnie w dzisiejszych czasach po prostu niektórzy są zmuszeni do posiadania własnych kont. Na co zwracać uwagę przy wyborze banku i gdzie założyć konto w takim razie?
Zanim wybierzemy jakąkolwiek ofertę, musimy przeanalizować kilka kwestii. Ile banków, tyle różnych kont osobistych, jedne są bardziej, inne mniej korzystne. Musimy wybrać taką ofertę, która będzie dla nas najkorzystniejsza.
Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze w ofercie konta, to czy często płacisz kartą za zakupy, czy robisz przelewy internetowe etc. Następnie przeglądając oferty zwróć szczególną uwagę na:
– czy jest opłata za obsługę konta, wiele banków dziś rezygnuje z tego, jednakże posiadacz musi spełnić kilka warunków, które też powinieneś sprawdzić
– ilość bankomatów
– czy na rachunku muszą być jakieś określone kwoty pieniężne
– czy są dodatkowe opłaty np. za wypłatę gotówki z bankomatów
– czy jest jakiś określony czas, przez który posiadacz musi je utrzymywać.
Na rynku mamy obecnie kilka banków, które proponują całkowicie darmowe konta, karty oraz wypłaty z bankomatów. Jednakże są to banki, które są stosunkowo od niedawna na rynku i w mniejszych miejscowościach nie znajdziemy ich placówek. Większość banków z założenia nalicza opłaty za konto i kartę. Jednakże posiadacz konta zostaje zwolniony z opłaty, kiedy np. dokona kilku transakcji kartą, zapłaci kartą za zakupy w kwocie min. 300 zł lub konto zostanie zasilone kwotą 1000 zł. Będąc w banku trzeba dokładnie o wszystko dopytać i zadać przede wszystkim pytanie sobie, czy będziemy w stanie sprostać tym wymogom, tak by nie płacić kosztów obsługi konta. Zalecam szczególnie uważać na wypłaty z bankomatów, gdyż niestety wiele banków nalicza dość spore koszty, kiedy wypłacamy gotówkę z „obcych” bankomatów.
Wybór konta osobistego jest niezwykle ważną decyzją. Poprzez wybór konta, łączymy swoje finanse z danym bankiem. Wybierajmy takie konto, które spełni nasze oczekiwania, a dzisiaj banki są w stanie je spełnić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here