Konto osobiste w banku

Prędzej czy później każdy z nas zada sobie to pytanie. W XXI wieku wydaje się to rzeczą niezbędną, w świecie w którym z każdej strony otaczają nas lokaty, kredyty, karty płatnicze i nowości w postaci posiadania karty w telefonie i płatności zbliżeniowe, obsługiwane przez wszelakie aplikacje na naszym smartfonie.
Lecz zacznijmy od początku. Czym jest konto w banku? Jest to inaczej rachunek bankowy, konto internetowe lub wirtualny portfel prowadzony przez bank, zawierający zapis posiadanych przez Ciebie środków, historię transakcji oraz… no właśnie, wszelakie dodatki ułatwiające nam codzienną bankowość i operacje pieniężne (np. menager finansów – obliczenia ile wydajemy miesięcznie na produkty żywnościowe, na ubrania czy możliwość wstawienia zdjęć istotnych paragonów do aplikacji, itp.).
Gdzie założyć konto bankowe?
Na to pytanie musimy sobie udzielić odpowiedzi z zakresu kilku przydatnych funkcji bankowych. Jeżeli jest to nasze pierwsze konto, a jesteśmy w wieku studenckim (tzn. od 18 roku życia do 26 roku życia) warto przyjrzeć się ofertom banków dla studentów i ludzi młodych. Te często oferują wiele darmowych korzyści przy rejestracji i późniejszym korzystaniu z banku.
Warto pomyśleć również o intuicyjności stron zajmujących się bankowością mobilną. Biznes i ekonomia to tematyka obca dla wielu osób, stąd lepiej mieć wszystko jasno i przejrzyście, nie głowić się w jaki sposób zrobić przelew, jak zlecić przelew codzienny czy wysłać wniosek o nową kartę płatniczą, bo stara akurat nam się złamała. Wasz bank będzie Wam wysyłał mnogość wiadomości do skrzynki odbiorczej, więc nie zapominajcie czytać ich na bieżąco i logować się regularnie do banku!
Czy karta płatnicza jest nam potrzebna? Przede wszystkim, czy bank oferuje nam posiadanie karty za darmo, czy musimy spełniać warunki płatnościowe w danym miesiącu, aby nie mieć potrącone z konta za posiadanie tego kawałka plastiku? Sama idea posiadania karty zależy oczywiście czy preferujemy płatności gotówkowe czy bezgotówkowe. Nie do każdego konta bankowego potrzebujemy karty, nie jest ona obowiązkiem. Jeżeli jednak podoba nam się idea płatności bezgotówkowych, to warto przeanalizować miejsca w których najczęściej wykonujemy zakupy. Nie każde z nich bowiem posiada terminale obsługujące płatności zbliżeniowe, abyśmy skupić mogli się jedynie na posiadaniu karty płatniczej w telefonie (UWAGA: musi być to telefon z systemem iOS lub Android powyżej wersji 4.4, dodatkowo telefon musi być wyposażony w funkcję NFC, która na ten moment w Polsce jako jedyna pozwala nam na obsługę terminali z pozycji telefonu). Kartę można dodatkowo ubezpieczyć od kradzieży bądź niechcianych wypłat z bankomatu, kiedy ktoś ją nam ukradnie. Są to dodatkowe koszta, aczkolwiek warto je ponieść ze względu na spokojny sen w nocy.
Ciekawostka, z której młodsi czytelnicy mogą nie zdawać sobie sprawy: kiedyś pocztą otrzymywaliśmy kody jednorazowego użytku, które służyły nam do obsługi naszego konta internetowego. Bez kartki z kodami płatność była niemożliwa. Wyglądały one jak zdrapki, ponieważ trzeba było je zdrapać aby móc odczytać kod. Dzisiaj technologia wyszła nam na przeciw i pozwala owe kody otrzymać na swojego smartfona najprostszym w świecie SMSem. Nie jest to problem, którym trzeba się martwić, ponieważ w 2019 roku zdecydowana większość banków oferuje nam takie możliwości.
Czy posiadamy oszczędności, które chcielibyśmy w banku ulokować? Jest to korzystne, ponieważ procent na koncie sprawia, że pieniądze pracują, a nie są zamrożone tak jak na lokacie. Faktem procent nie jest wysoki, ale nasze oszczędności są znacznie bezpieczniejsze niż schowane „po staremu” w skarpecie i jednak w jakikolwiek sposób pracują. Różne banki oferują również różne oprocentowanie na takie konta, często jest ono wyższe przez jakiś czas dla nowych klientów banku, a to pozwala nam na czysty zysk.
Dostępność do bankomatów. Czy Wasz przyszły bank będzie oferował Wam możliwość wypłacania ze wszelkich bankomatów bez ponoszenia dodatkowych płatności? Jeżeli dotyczy to tylko bankomatów danego banku to pamiętajcie aby koniecznie sprawdzić ich lokację w Waszej miejscowości, tak, aby nie jeździć na drugi koniec miasta po 20 złotych na zakupy na targu.
Wiele banków pozwala też z pozycji bankowości internetowej ubezpieczyć nasze życie, dom czy samochód. Często oferty te są znacznie bardziej korzystne niż normalnie, a jak wiadomo – ubezpieczenia to coś, w co warto inwestować, więc warto zapytać o ten aspekt konsultanta bankowego.
Kontakt z bankiem – czyli infolinia działająca 24h na dobę lub bot (sztuczna inteligencja) odpowiadająca nam na proste pytania lub konsultant po drugiej stronie ekranu komputera, aby móc nam w każdym momencie odpowiedzieć na pytanie dotyczące naszej lokaty, środków i możliwości oferowanych przez bank.
Gdzie więc założyć konto? Dzięki temu artykułowi z pewnością nie znaleźliście konkretnego banku, bo nie o wymianę placówek i nazw tutaj chodzi. Mam jednak nadzieję, że trochę rozjaśniliśmy Wam ważne aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy zakładaniu konta bankowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here