Jak sama nazwa wskazuje kredyt konsolidacyjny https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/ to produkt bankowy. Co za tym idzie, procedura jego pozyskania nie będzie odbiegać zbytnio od standardowego ubiegania się o kredyt w banku. Co to dla nas oznacza?
Zdolność kredytowa
Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że bank nie każdemu udzieli kredytu. Zanim otrzymamy decyzję zostaniemy zweryfikowani pod kątem zdolności kredytowej. Najogólniej mówiąc, oznacza to zdolność to spłaty zaciągniętego zobowiązania. Bank bada więc czy będzie stać nas na spłatę kredytu.
Musimy zatem przygotować się na to, że zostaniemy zapytani o nasze źródło dochodów oraz o ich wysokość. Nie jest tajemnicą, że najlepiej wypadają osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony, w firmach o ugruntowanej pozycji na rynku. Poza przychodami, bank poprosi o wskazanie miesięcznych wydatków. Chodzi przede wszystkim o koszty utrzymania, takie jak czynsz za mieszkanie, wynajem, opłaty za media, koszt utrzymania samochodu czy paliwo. Ważne jest także czy poza nami, na naszym utrzymaniu są także inne osoby. Jednak przychody i wydatki to w dalszym ciągu nie koniec. Bank wyróżnia bowiem jeszcze taką kategorię jak zobowiązania, do których zalicza aktualnie posiadane zadłużenie, a także ewentualny obowiązek alimentacyjny.
Zdolność kredytowa to także historia kredytowa. Istotne jest więc także to czy wywiązaliśmy się z wcześniejszych zobowiązań, a także czy robiliśmy to terminowo. Tylko dobra historia w BIK, a tym samym scoring na odpowiednio wysokim poziomie, daje nam szanse na powodzenie w banku.
Czym wyróżnia się procedura pozyskania kredytu konsolidacyjnego
Kredyt konsolidacyjny ma na celu połączyć wszystkie nasze aktualne długi w jeden kredyt bankowy. Nikogo więc chyba nie zdziwi jeśli powiemy, że do wniosku o konsolidację niezbędne będzie przedstawienie zaświadczeń o dotychczasowych zobowiązaniach, które w ramach nowego kredytu, mają zostać spłacone.
Kredyt konsolidacyjny krok po kroku
Co to wszystko oznacza dla potencjalnego kredytobiorcy?
Owszem, bank bierze pod uwagę, że chęć pozyskania kredytu konsolidacyjnego jest równoznaczna z posiadaniem aktualnych zobowiązań. Spore zadłużenie, wiele kredytów czy zbyt wysoka suma rat nie jest jednak jednoznaczna z faktem, że mimo problemów nie wywiązujemy się ze swoich zobowiązań. I tylko takie osoby, które mimo nadmiernego zadłużenia w dalszym ciągu spłacają regularnie raty, mają szansę na kredyt konsolidacyjny w banku.
Banki wyjątkowo cenią sobie klientów, którzy są odpowiedzialnymi partnerami i wywiązują się z umowy. Nie daje także kredytu zaufania i nie powierza pieniędzy osobom, które mają liczne opóźnienia w BIK i przeterminowane zobowiązania. O kredyt konsolidacyjny musimy więc starać się stosunkowo szybko, kiedy widzimy zagrożenie ale w dalszym ciągu jakoś wiążemy koniec z końcem. Jeśli już wpadniemy w pętlę kredytów i od dłuższego czasu nie spłacamy terminowo rat, a tym samym mamy wiele przeterminowanych zobowiązań, raczej nie możemy liczyć na pozytywną decyzję banku. Jednak to nie koniec możliwości, bowiem właśnie tę lukę wypełniają pozabankowe firmy pożyczkowe, które mogą zaoferować nam pożyczkę konsolidacyjną.