„Szukam pracy w Niemczech” – ta krótka fraza wpisana w wyszukiwarkę internetową wystarczy, aby odnaleźć co najmniej setki wyników spełniających nasze oczekiwania.
Jednak co należy wziąć pod uwagę szukając pracy za granicą?
Przede wszystkim trzeba pamiętać o korzystaniu z pośrednictwa pracy sprawdzonej agencji, która się tym zajmuje. Jeśli nie znamy nikogo, kto może nam taką polecić, można pokusić się o znalezienie takowej kierując się opiniami w Internecie. Dobra agencja pracy pomoże nam „bezboleśnie” wkroczyć w naszą przygodę z emigracją, ponieważ zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, miejsce zamieszkania, a także pewną pensję, choć musimy liczyć się z tym, że agencja pracy pobiera za swoje usługi wynagrodzenie w postaci prowizji od naszych zarobków. Jeśli agencja zatrudnienia wymaga od kandydatów dodatkowych opłat, powinno to wzbudzić naszą czujność.
Pewną agencję pracy poznamy po tym, że posiada certyfikat, który uzyskuje po wpisaniu do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.
Polacy mogą liczyć na zatrudnienie w wielu branżach. Najbardziej poszukiwanymi zawodami są opiekunki osób starszych i pielęgniarki, lekarze, specjaliści w branży IT, kierowcy, doświadczeni cieśli, budowlańcy oraz mechanicy. Jeśli chodzi o pracę sezonową mamy szanse na zatrudnienie w branży hotelarskiej, gastronomicznej oraz na polu uprawnym.
Znajomość języka niemieckiego nie jest warunkiem koniecznym, szczególnie gdy myślimy o podjęciu prostej pracy na chwilę, sezonowo, ale jeśli myślimy o wyjeździe na dłuższy okres czasu znajomość języka jest mile widziana, szczególnie, gdy osoba zainteresowana emigracją nie zna języka angielskiego, który jest również dość powszechnie używany na terytorium Niemiec. Wysokość naszej pensji również jest uzależniona od znajomości języka. Jeśli znamy język niemiecki mamy szerszy wachlarz ofert, a co za tym idzie, większe szanse na uzyskanie wyższego wynagrodzenia.
Jeśli chodzi o sytuację na niemieckim rynku pracy jest ona dobra, rynek pracy jest chłonny i należy do pracownika, choć zainteresowanie pracą w Niemczech wzrosło z powodu wewnętrznej sytuacji Wielkiej Brytanii – Brexitu, który spowoduje więcej formalności.
W Internecie jest dostępnych wiele ofert, które na pierwszy rzut oka wydają nam się bardzo atrakcyjne, ale nie warto działać pod wpływem impulsu. Powinniśmy je dokładnie sprawdzić, a jeśli nie podają zbyt wielu szczegółów od razu odrzucić, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo. To samo tyczy się agencji, która nie aktualizuje swojej strony internetowej lub mediów społecznościowych,a jeśli przedstawiciel agencji proponuje nam osobiste spotkanie należy zwrócić uwagę na to, gdzie ma się ono odbyć. Jeśli poza biurem, to również należy tę ofertę skreślić.
Jeśli jesteśmy już zdecydowani za wyjazd poza granice naszego państwa i wybraliśmy agencję, która znalazła nam spełniającą nasze oczekiwania pracę należy zwrócić uwagę na podpisywaną umowę. Umowę podpisujemy tylko i wyłącznie z agencją, z której pośrednictwa pracy korzystamy, a powinna ona zawierać dane naszego zagranicznego pracodawcy, okres zatrudnienia oraz opisywać warunki ubezpieczenia społecznego oraz następstw od wypadków. Im bardziej szczegółowe i konkretne informacje zawarte są w umowie, tym lepiej dla pracownika. Gwarantuje to większe bezpieczeństwo pracy i pozwala wyciągnąć odpowiednie konsekwencje w przypadku niedotrzymania warunków opisanych w umowie.
Kompetentna agencja zajmująca się delegowaniem pracowników za granicę zaoferuje załatwienie za nas wszelkich formalności związanych z naszym wyjazdem, zapewni opiekę rezydenta, a także zajmie się wszystkimi niezbędnymi szczegółami niezbędnymi do podjęcia przez nas pracy. Dzięki temu będziemy mieć poczucie komfortu związane z pewnością, że wszelkie nasze wątpliwości zostaną w sposób profesjonalny rozwiane poprzez odpowiedzi udzielane nam na każde pytania i wątpliwości, nie bójmy się więc ich wyrażać i pytać, bo to my w tej sytuacji jesteśmy najważniejsi. Nie wyobrażamy sobie przecież podjęcia pracy w Polsce bez wiedzy na temat na przykład nadgodzin, stawki za nadgodziny, tygodniowej normy pracy, czy przejazdy na miejsce pracy będą zwolnione z opłat, ile wynosi wynagrodzenie brutto, a ile wynagrodzenie netto, czy przysługują nam jakieś benefity, jak wygląda sytuacja związana ze składkami na ubezpieczenie i tym podobne.
Poszukiwanie pracy przez agencję zatrudnienia jest alternatywą do samodzielnego poszukiwania pracy. Możemy we własnym zakresie zarejestrować się do niemieckiego odpowiednika naszego Urzędu Pracy – Arbeitsamt. W Niemczech istnieje ponad osiemset takich instytucji, a prawo do korzystania z nich mają nie tylko rodowici Niemcy, ale również wszyscy obywatele Unii Europejskiej.
Samodzielnie szukać pracy można również za pośrednictwem Internetu i stron z ogłoszeniami lokalnymi oraz gazet, jednak w tym przypadku trzeba posiadać niezbędne umiejętności językowe, tak samo jak w przypadku opisanym w paragrafie powyżej.
W samodzielnym poszukiwaniu pracy ważne jest zadbanie o odpowiednio skonstruowane do wymogów niemieckiego rynku pracy CV oraz przetłumaczenia posiadanych certyfikatów i uprawnień, najlepiej przez tłumacza przysięgłego.