Alternatywy dla studiowania

Coraz więcej młodych ludzi zastanawia się nad tym czy warto chodzić na studia. A może lepiej nauczyć się jakiegoś fachu i na tym budować swoją markę? Fachowców jest mało na rynku, ponieważ dużo ludzi wybiera jednak studia. A dobry specjalista od kładzenia płytek albo rynien zarabia bardzo dużo pieniędzy i jest bardzo poszukiwany na rynku. Tak samo jest z ekspertami od budowy domu oraz od wykańczania wnętrz. Nie trzeba mieć szkoły żeby być specjalistą w jakiejś dziedzinie. Można być samoukiem, który trafi na niszę na rynku. Dla niektórych studia to tylko papier, wybierają jakiś kierunek i chodzą na zajęcia. Takie studia nie muszą się wcale podobać, można je skończyć dla dyplomu, a potem robić coś zupełnie innego. Zdarza się, że wybieramy uczelnię, wydział i kierunek, bo kandydatów było niewielu, więc stwierdziliśmy, że na pewno się dostaniemy i jakoś to będzie. Niestety, potem okazuje się, że przez pięć lat niczego się nie nauczyliśmy i straciliśmy tylko czas i pieniądze. Lepiej byłoby, gdybyśmy poszli do pracy i zaczęli zdobywać doświadczenia zawodowe.

Dobrym pomysłem jest poszukanie pracy po skończeniu szkoły średniej i danie sobie roku czasu wolnego od edukacji. Przez ten rok może się zdarzyć, że dojrzejemy do edukacji, wybierzemy szkołę i będziemy wiedzieli co chcemy robić w przyszłości. Może się też okazać, że znajdziemy pracę, która sprawia nam przyjemność i będziemy chcieli się w niej rozwijać. Pójdziemy na kursy albo na dodatkowe szkolenia branżowe. Będziemy równocześnie się szkolić oraz rozwijać w zawodzie, będzie to bardzo korzystne, podczas gdy inni studenci będą się bawić i imprezować to my będziemy mieli już pierwsze kroki w zawodzie za sobą. Kursy może nam też dofinansować nasz pracodawca, możemy zrobić staż lub chodzić na zajęcia wieczorowe lub zaoczne. Może się też okazać, że praca w korporacji nie jest tym co chcemy robić i zainteresujemy się swoją własną ścieżką. Pomyślimy o założeniu działalności gospodarczej, małej lub wielkiej firmy. To dobry pomysł dla osób kreatywnych i ambitnych, żywiołowych i przedsiębiorczych.

Kolejną alternatywą dla studiów jest swoja firma, w której nie wymagamy wcale od siebie żadnego dyplomu. Wystarczy, że się na czymś znamy i wiemy doskonale co chcemy w życiu robić i osiągnąć. Wtedy studia mogą pogłębić naszą wiedzę, ale samoucy mają inne zdanie na ten temat. Wszystkiego można nauczyć się samemu. Mamy do dyspozycji mnóstwo wiedzy z podręczników oraz ze stron internetowych. Także do naszej dyspozycji są specjalistyczne filmiki, z których dowiemy się tajników zawodów. Są też kursy internetowe, na które możemy się zapisać i realizować materiał, kiedy tylko mamy na to ochotę. Po ukończeniu takiego kursu otrzymamy dyplom i certyfikat. Na pewno takie szkolenia pozwolą nam lepiej zarządzać swoją firmą oraz pomogą nam podejmować lepsze decyzję co do inwestowania naszych pieniędzy oraz pomnażania ich. Studia czasami uczą rzeczy praktycznych, możemy mieć staże i praktyki w dużych przedsiębiorstwach, do których normalnie nie mielibyśmy dostępu.

Niektórzy zastanawiają się czy warto studiować dopiero po tym, jak skończą studia. Znaczy to, że nie są do końca zadowoleni ze swoich wyborów życiowych i teraz postąpiliby inaczej, teraz jest już jednak na to za późno. Mają oni dwa wyjścia, albo szukają drugiego kierunku, który ich zainteresuje, albo zaczynają pracę w zawodzie licząc, że jednak praktyczne zajmowanie się tematem im się spodoba. Nie ma dobrego wyjścia i każdy powinien wybrać to co dla niego jest najlepsze. Na pewno student, który chodzi na zajęcia dzienne prowadzi bogate życie towarzyskie (chyba, że studiuje się medycynę na UJ), spotyka się z różnymi ludźmi oraz chodzi na wiele imprez. Życie studenta przez te pięć lat jest na pewno ciekawsze niż życie osoby, która pracuje i uczy się zaocznie. Jednak po tych pięciu latach absolwent uczelni jest w miejscu, w którym pięć lat temu był student zaoczny. Rynek wszystko sobie wyrównuje.

Najlepiej mają ludzie, którzy podczas dziennych studiów zaczęli zajmować się pracą zarobkową w Internecie, znaleźli tam swoje miejsce i rozwijają się. Zdobywają popularność i mają rzeszę fanów. Są to ludzie, którzy prowadzą poradnikowe blogi albo strony tematyczne. Na przykład wrzucają filmiki z zajęciami z fitness albo z jogi. Ludzie uwielbiają ćwiczyć przed komputerem, wolą to niż wychodzenie na siłownię, gdzie roi się od innych ludzi. Popularne są też filmiki graczy. Ludzie, którzy grają w gry i omawiają sztuczki, które można zastosować, aby lepiej sobie radzić w danej grze. Japończycy na graniu zarabiają bardzo duże pieniądze, nawet setki tysięcy dolarów rocznie. U nas nie jest to popularne, jest tylko kilka gier, na których można zarobić, ale trzeba być bardzo dobrym maniakiem komputerowym. Popularne są też strony o tematyce modowej oraz zdrowotnej. Bardzo dużo pisze się o dietach oraz o zdrowym stylu życia. Jeśli ktoś potrafi dobrze pisać i w jakimś temacie jest ekspertem to na pewno będzie potrafił tworzyć wartościowe treści internetowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here