Praca sezonowa - główne zalety i wady

Nie każdy z nas ma taką możliwość, by podjąć się normalnej prawdziwej pracy. Jeżeli wciąż się jeszcze kształcimy, ale mimo tego chcielibyśmy zacząć zarabiać swoje własne pieniądze, bo mamy już dość tego, że za każdym razem, gdy chcemy udać się na imprezę lub wyjść do kina z kolegami, musimy prosić o nie swoich rodziców, zawsze możemy podjąć się jakiejś pracy tymczasowej, nazywanej również pracą sezonową. Nietrudno nam będzie ją znaleźć. Aktualnie rynek przepełniony jest właśnie tego rodzaju ogłoszeniami – niektóre firmy potrzebują dodatkowych rąk do pracy w okresie przedświątecznym, kiedy to ludzie wpadają w prawdziwy szał zakupów i potrafią całymi dniami biegać po sklepach. Inni muszą zasilić swój zespół o nowych ludzi na etapie wiosny i lata. Robią to przeważnie właściciele gospodarstw, którzy podczas cieplejszego sezonu zbierają swoje plony i przygotowują się „na gorsze czasy”. Praca sezonowa warszawa może być również dla nas sposobem na przejście przez etap, w którym utracimy swoją normalną posadę i będziemy sobie musieli jakoś z tym poradzić. Zanim znajdziemy dla siebie nową i atrakcyjną pracę, skorzystajmy chociażby z tej dorywczej. Mimo iż cały czas wzbudza ona liczne kontrowersje i jest tematem dzielącym społeczeństwo na dwie grupy (za i przeciw), nie można jej odmówić kilku zalet. Poznajmy je i przekonajmy się, czy taka praca dorywcza byłaby dla nas samych czymś dobrym.

A czym właściwie jest ta praca dorywcza? Jak możemy ją zdefiniować? Otóż jest to typ pracy, którą wykonujemy przez zapisaną na umowie ilość czasu. Nie musi to być wcale rok czy dwa lata. Warunek jest jeden – czas obowiązywania umowy o pracę nie może przekroczyć osiemnastu miesięcy, jeżeli jesteśmy zatrudniani przez jedną firmę, oraz nie może być dłuższy niż trzy lata, jeśli współpracujemy z agencją pracy. Polskie prawo jasno określa również warunki związane z wykonywaniem pracy dorywczej. Przypisywane jej zadania muszą być bowiem typowo „sezonowe” – pracodawca nie ma prawa nakładać na nasze barki poważniejszych obowiązków. Oczywiście musimy rzetelnie wywiązywać się z tych, które zostały nam powierzone, ale zazwyczaj nie są one zbyt wymagające czy skomplikowane, dlatego nie musimy tutaj posiadać nawet wyższego wykształcenia, specjalnych kwalifikacji czy wyjątkowych umiejętności. Najczęściej takie prace sezonowe zaoferują nam agencje pracy. Przy współpracy z nimi możemy wyjechać za granicę, aby np. przez kilka miesięcy pracować w niemieckich czy holenderskich magazynach. Nasze zarobki będą wtedy znacznie wyższe od tych uzyskiwanych w Polsce. A nieraz praca za granicą, mimo iż początkowo wydaje się trudna, bywa znacznie łatwiejsza i odbywa się w przyjemniejszych warunkach od tej wykonywanej w naszym ojczystym kraju.

Praca sezonowa warszawa to fantastyczna opcja dla ludzi młodych, którzy chcą sobie dorobić na wakacjach lub pragną zdobyć swoje pierwsze prawdziwe doświadczenie zawodowe. Możemy się na nią zdecydować także tuż po studiach, aby np. przemyśleć jeszcze swoje życiowe decyzje i ustalić kierunek, w jakim chcemy podążać. Często też z tej formy pracy korzystają osoby, które nagle utraciły swoje posady i znalazły się na bezrobociu, dlatego też szybko potrzebują znaleźć dla siebie nowe źródło dochodów. Niezależnie od tego, z jakiego powodu zainteresowaliśmy się pracami sezonowymi, częściowo na pewno mogą nam się one opłacić. Przede wszystkim znajdując się w roli takiego pracownika sezonowego, mamy szansę na błyskawiczne zatrudnienie. Nie musimy długo szukać ciekawych ofert pracy. Tych sezonowych jest całe mnóstwo – zwłaszcza latem i tuż przed zimą – dlatego możemy w nich dosłownie przebierać, decydując się koniec końców na tą, która zapewni nam najlepsze warunki zatrudnienia i oczywiście najwyższą pensję. Zazwyczaj przed podjęciem takiej pracy nie musimy przechodzić przez żaden proces rekrutacji. Wyrażamy zgodę na ofertę agencji pracy i już następnego dnia możemy stawić się w nowej firmie. Zero formalności, a same korzyści.

Często też pracę sezonową możemy dostosować częściowo do swojego aktualnego trybu życia. Nie wykonujemy jej bowiem w pełnym wymiarze godzin. Nie przesiadujemy w zatrudniającej nas firmie od rana do późnego popołudnia – możemy pracować wyłącznie przez kilka dni w tygodniu i to przez wybraną ilość godzin. Niemalże samodzielnie tworzymy swój grafik, czekając po prostu na zgodę swojego nowego pracodawcy. Mimo iż większości ludzi wydaje się, że praca sezonowa warszawa nie oferuje godnego wynagrodzenia, bywa wręcz zupełnie odwrotnie! Jeżeli właściciel firmy nagle będzie potrzebować dodatkowych rąk do pracy, będzie w stanie zapłacić nam dużo więcej niż swoim „normalnym” pracownikom. Mimo iż nasze obowiązki nie będą szczególnie wymagające czy skomplikowane, i tak uda nam się za ich sprawą uzyskać pewne doświadczenie. Zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie pracowaliśmy dla kogoś, teraz zobaczymy, jak to w ogóle wygląda. Przekonamy się, czy taki tryb w ogóle nam pasuje i czy chcielibyśmy go kontynuować, gdy już skończymy swoją edukację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here