Dla kogo praca jako programista?

Jest wiele ciekawych zawodów wartych uwagi. W dzisiejszych czasach nic nas nie ogranicza i każdy może zostać tym, kim chce. Wystarczy odpowiedni zapał do takiego działania. Niezależnie czy dopiero się uczymy, myśląc o danym zawodzie, czy pracujemy już gdzieś, gdzie się nam nie podoba – każda osoba możne znaleźć zawód dla siebie, gdyż ma możliwość przebranżowienia się. Oczywiście w cały proces trzeba włożyć sporo ciężkiej pracy, ale jest to wszystko do udźwignięcia i zrealizowania.

Programowanie to ciekawe zajęcie, na którym można zarabiać. Obrosło one legendami typu, że już po pierwszym roku w tej branży zarabia się niesamowite kwoty. Co oczywiście nie jest prawdą. Jednak jest to zawód dla pewnej konkretnej grupy ludzi. Z pewnością nie jest to praca dla osoby, która nie lubi spędzać czasu, siedząc przed ekranem monitora.

Zarobki programisty skutecznie przyciągają do tego fachu ludzi. Jednak często odbijają się oni od programowania jak mucha od zamkniętego okna. Dlaczego tak jest? Nie każda osoba ma predyspozycje, by zostać programistą. Dany kandydat musi przynajmniej przejawiać neutralne stanowisko do tego zawodu. Tutaj jak wszędzie indziej można taką pracę lubić lub nie. Bywa też, iż niektórzy nawet nienawidzą swojego zawodu. W takim wypadku praca w nim raczej nie jest możliwa, jeśli chce się pozostać w pełni zdrowia psychicznego.

Jak wygląda programista idealny? Wiadomo, że nie ma ludzi doskonałych na świecie, ale jest kilka cech wspólnych, które dobrze jest, aby miała osoba wykonująca ten zawód lub starająca się o niego. Na początek na pewno dany kandydat musi lubić pracować przy komputerze. Raczej nie jest to praca dla ludzi, którzy są bardzo aktywni i nie potrafią wysiedzieć w jednym miejscu przez osiem (i więcej) godzin. Oczywiście ważne jest, aby dana osoba w stopniu dobrym opanowała obsługę swojego sprzętu. Z pewnością ułatwi to pracę z komputerem.

Znakomicie, jeśli przyszły kandydat na programistę będzie umieć pisać szybko na klawiaturze. Doskonale jak będzie to robił przy wykorzystaniu wszystkich dziesięciu palców i to jeszcze nie korzystając z patrzenia na klawisze! Pisanie bezwzrokowe znacznie ułatwia pracę nie tylko programistom. Dlatego warto też się go nauczyć. Dlaczego ta umiejętność jest tak ważna w pracy programisty? Dlatego że zwiększa ona tempo pracy, to jest oczywisty powód, ale jaki jest jeszcze inny? Otóż pisanie bezwzrokowe przy użyciu wszystkich dziesięciu palców sprawia, że znacznie trudniej jest zrobić błąd podczas pisania! Jest to bardzo ważne w pracy programisty. Pisząc bezwzrokowo dziesięcioma palcami, będziemy znacznie rzadziej popełniali błędy, gdyż w takim układzie każdy palec ma przypisane odpowiednie znaki dla siebie. Naprawdę wtedy znacznie trudniej o kliknięcie nie tego przycisku co trzeba.

Informatyka studia z pewnością będą rewelacyjnym wstępem do pracy jako programista! Warto wybrać ten kierunek, jeśli w przyszłości chcemy utrzymywać się z pisania kodu. Później szukając pracy, łatwiej będzie nam coś znaleźć z takim wykształceniem! Z pewnością warto zainwestować czas w takie kształcenie.

Oczywiście to nie wszystko, co będzie potrzebne w pracy. Aby zarobki programisty były dobre i mogły rosnąć potrzeba czegoś więcej niż tylko programowania. O co więc chodzi? Dobry pracownik powinien koniecznie posługiwać się sprawnie językiem angielskim. Oczywiście nie trzeba wspominać, że język polski, także musi być mu w znacznym stopniu znany. Wszak będzie pisał podania, komentarze czy e-maile, w których wymagane jest opanowanie języka w takim stopniu, aby sprawnie się komunikować. Jednak wracając do angielskiego, to jest on ważny nie tylko dlatego, że jest to najpopularniejszy język na świecie. To także jest ważne, ale najważniejsze jest to, iż jest to język programistów. Większość wiedzy, dokumentacji czy samych komentarzy już w kodzie jest tworzona właśnie przy użyciu języka angielskiego. Dlatego też każdy programista powinien go znać w stopniu pozwalającym na swobodne rozmawianie i pisanie wiadomości z innymi ludźmi. Także programista powinien znać na tyle ten język, by bez problemów czytać dokumentację techniczną, która cechuje się własnymi zwrotami typowo branżowymi, które trzeba koniecznie znać.

Jedną z najważniejszych cech programisty jest umiejętność rozwiązywania zadań i problemów. To właśnie jest zwykle jego zadanie. W programowaniu trzeba rozwiązać odpowiednie problemy za pomocą kodu tak, aby to wszystko dobrze działało. Przydaje się analityczne myślenie. Wspaniale, jeśli przejawiamy talent do logicznego myślenia i do zagadnień matematycznych. Każda z tych umiejętności sprawi, że będzie nam znacznie łatwiej w pracy jako programista. Co więcej, idealnie, jeśli jesteśmy człowiekiem, który ciągle się rozwija, ponieważ z programowaniem jest podobne. Ciągle ulega ono rozwojowi i aby być na bieżąco – trzeba także się rozwijać. Ciągle powstają nowe ułatwienia, technologie, oprogramowania i wszystko to warto poznać, jeśli pracuje się jako programista.

Dobrze jest też, jeśli potrafimy sobie sami zorganizować odpowiednio pracę. Dobry programista powinien mieć umiejętność planowania zadań tak, aby rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane zadania. Musi mieć zdolność analizowania tego, co jest w danym momencie najważniejsze. Musi także być elastyczny, gdyż jest to bardzo ważna cecha. Nie można nauczyć się wszystkich języków programowania na pamięć, więc dobry pracownik potrafi korzystać z informacji dostępnych w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here