Doradca nieruchomości - warto współpracować czy nie?

Przychodzi w naszym życiu taki moment, gdy zaczynamy zastanawiać się nad zakupem lub sprzedażą nieruchomości. Wiele osób nie ma doświadczenia w nabywaniu bądź zbywaniu nieruchomości. Nie oszukujmy się. Transakcje na nieruchomościach nie zdarzają się nam codziennie. Co zrobić, by poradzić sobie z tym wyzwaniem? Jak ogarnąć lokalny rynek nieruchomości, by nie popełnić błędu? Decyzja o zakupie bądź sprzedaży nieruchomości często jest decyzją, z której konsekwencjami będziemy musieli borykać się wiele lat ( jeżeli nie resztę życia ). Może warto o pomoc zwrócić się do fachowca?
Kim jest doradca nieruchomości i czego możemy od niego oczekiwać? Doradcy nieruchomości, czy pośrednicy w handlu nieruchomościami tak naprawdę jest to ten sam zawód. Nazewnictwo jest stosowane wymiennie. Nie ma rozróżnienia w merytorycznych umiejętnościach przedstawicieli obydwu zawodów. Zastanówmy się, co da nam współpraca z doradcą nieruchomości, przy sprzedaży i zakupie nieruchomości.
W jaki sposób pomoże nam doradca nieruchomości, gdy sprzedajemy nieruchomość? Podstawową zaletą współpracy z profesjonalistą, przy sprzedaży, jest znajomość lokalnego rynku. Doradca nieruchomości pomoże określić nam pierwszą cenę ofertową, która znajdzie się w ofercie, która pojawi się na rynku. Musimy pamiętać, że dla oferty najlepszym okresem sprzedaży są pierwsze tygodnie, gdy pojawia się ona na rynku. Oferta musi być tak sporządzona byśmy dotarli do jak największej rzeszy klientów. Świerza oferta, prawidłowo wyceniona, wzbudzi duże zainteresowanie i ma największe szanse na finalizację transakcji. Sprzedający często popełniają błąd zawyżania oferty cenowej. No cóż, jesteśmy sentymentalni i nie jesteśmy w stanie realnie spojrzeć na wartość sprzedawanego domu. Dla nas jest to miejsce związane z naszymi wspomnieniami, do którego często odnosimy się z sentymentem. Kupującego nie interesują nasze sentymenty. Dla kupującego stara boazeria nie jest sentymentalną pamiątką tylko problematycznym reliktem PRL -u. Sami często nie jesteśmy w stanie tego dostrzec. Doradca nieruchomości musi nam to uzmysłowić i realnie wycenić naszą nieruchomość.
Co doradca nieruchomości robi dla kupującego. Przede wszystkim filtruje rynek. Owocna współpraca z doradcą polega na tym, że to on przegląda oferty, które na pierwszy rzut oka mogą nas zainteresować. Zapoznaje się z nimi. Filtruje. I przepuszczone przez pryzmat naszych wymagań (i marzeń ) dostarcza nam do obejrzenia. W tej sytuacji wizja lokalna powinna być tylko formalnością. Trafiając na dobrego pośrednika powinniśmy umieć podjąć decyzje o zakupie nieruchomości po kilku obejrzanych nieruchomościach. W ten sposób oszczędzamy czas i energię. Oczywiście ktoś w tym momencie może powiedzieć, że można zrobić to samemu dzięki ogłoszeniom internetowym. Można. Oczywiście. Tylko pytanie ile czasu zajmie nam weryfikacja ofert. Ile czasu będziemy oglądać przecenione i źle opisane nieruchomości. Jeżeli ktoś uważa, że warto. No cóż…
I teraz ostatnia rzecz, istotna zarówno dla strony sprzedającej jak i kupującej. Finalizacja transakcji, czyli negocjacje, zgromadzenie niezbędnych dokumentów i doprowadzenie do podpisana umowy przyrzeczonej. Jest to ostatni etap transakcji na nieruchomościach. Dla kogo jest to chleb powszedni? Kto umie negocjować? A kto dokładnie wie jakie dokumenty są niezbędne do notariusza? Gdzie otrzymać te dokumenty? … Trudności i pytania, które mnożą się w tym momencie transakcji jest multum. To są tylko te podstawowe. Nie zadałam wszystkich pytań, na które przyjdzie odpowiedzieć sprzedającym jak i kupującym. Klientom na pierwszy rzut oka wydaje się, że przeprowadzenie transakcji nie jest tak skomplikowane. Tak na prawdę tylko doradca nieruchomości od początku wie z jakimi problemami będzie trzeba się zmierzyć w procesie sprzedaży. Pamiętać również trzeba, że bardzo często transakcje są ze sobą powiązane. Co mam na myśli? Często jest tak, że kupujący musi sprzedać swoją nieruchomość by mieć pieniądze na zakup kolejnej. Sprzedający musi znaleźć kolejną by mieć się gdzie przeprowadzić. To wszystko trzeba ogarnąć czasowo. Nikt nie kwapi się by zostać pod mostem. To nie jest łatwe zadanie. Musimy pamiętać, że jest to praca z żywym człowiekiem. Z jego charakterem, potrzebami, temperamentem. I przede wszystkim wymaganiami czasem realnymi, a czasem nie.
Doradca nieruchomości naprawdę ma trudne zadanie. Bardzo często jest tak, że klientom na początku drogi, wydaje się, że nie jest to proces skomplikowany po czym zmieniają zdanie. Jaki jest zasadniczy minus współpracy z pośrednikiem w handlu nieruchomościami? Na pewno trzeba przygotować się na dodatkowe koszty w postaci wynagrodzenia jakie pobiera doradca nieruchomości. Jakie to są kwoty? To zależy od umiejętności negocjacyjnych. Nieruchomości, którą ma klient bądź której poszukuje. Czasu na zawarcie transakcji i wielu, wielu innych czynników.
Czy warto powierzyć swoją nieruchomość doradcy nieruchomości? Wszystko zależy od tego, z kim będziemy współpracować, jak w każdym zawodzie jest zły i dobry doradca nieruchomości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here