Jak płatne są nadgodziny?

Każdy człowiek pracujące na etacie, zastanawia się jakie wynagrodzenie otrzyma wraz z sobotami czy niedzielami, które przepracował. To niezwykle ważne zajęcie, ponieważ nadgodziny powinny być dobrze płatnie nagrodzone. W końcu to prawdziwe poświęcenie, większość osób jednak woli pracować do piątku. Co jeśli chcemy pracować weekendy? Jak wygląda wtedy wynagrodzenie za nadgodziny?

Wynagrodzenie za nadgodziny jest płatne w ustaleniu procentowym. Za każdą przepracowaną sobotę otrzymamy stawkę 150 % większa od podstawowej. Podajmy odpowiedź na przykładzie. Jeśli nasza stawka godzinowa to 10 zł za godzinę, to sobotnia zmiana pozwoli na przygarnięcie 15 zł na godzinę, ponieważ 10 zł x 150 % = 15 zł. Analogicznie postępujemy w przypadku niedziel, z tym, że za procent przyjmujemy liczbę 200. To proste, że niedzielna praca powinna być płatna 20 zł za każdą przepracowaną godzinę. Taka sama stawka tyczy się pracy w święta państwowe. No właśnie, takie stawki powinny przysługiwać, ale czy faktycznie? Nie zawsze tak jest, pracodawcy bardzo często starają się obejść ten system. Przerażające jest to jak wiele osób się na to godzi! Niestety, nasze społeczeństwo wyznaje zasadę, że nieważne jaka, ale ważne, że ta praca jest. To bardzo smutne, takie godzenie się na płace tylko daje przyzwolenie pracodawcy. Wynagrodzenie za nadgodziny powinno być adekwatne to poświęconego czasu. Możliwa opcją zamiast gotówki otrzymywanej za dodatkowo przepracowane godziny, może być dzień wolny. W takiej sytuacji pracodawca zobowiązany jest do udzielenie o połowę wyższego wymiaru dni wolnych niż wynosi liczba przepracowanych godzinach. Dlaczego o połowę? Ponieważ otrzymujemy wtedy dzień wolny, który jest normalnie mniej płatny od dni weekendowych. Ważną informacją jest fakt, że brak nadgodzin nie może równać się zmniejszonej pensji podstawowej pracownika. Nadgodziny zależą tylko od dobrej woli załogi zespołu, zatem nie można ich zmuszać do tego.

Jeśli twój zakład pracy działa zgodnie z prawem, wykorzystuj możliwość dodatkowo płatnych godzin pracy. Taka praktyka pozwoli na wzbogacenie budżetu domowego. Wynagrodzenie za nadgodziny bowiem jest bardzo korzystne finansowo, o ile firma działa zgodnie z panującym Kodeksem Pracy. Jeśli w firmie zdarzają się oszustwa, nie warto chodzić w dodatkowe dni, a co więcej, warto pomyśleć o zmianie pracy. Rynek pracy aż roi się od przyzwoitych pracodawców, dbających o dobro i wynagrodzenie pracownika. Nie warto brać czego popadnie, tylko dlatego, żeby jakaś praca była.

Wynagrodzenie za nadgodziny może być dużą motywacją do pracy w większym wymiarze pracy. Tylko takie działania usprawnią płynność finansową, a może nawet pozwolą na skuteczne odkładanie pieniędzy na przyszłość. To niezwykle ważne, by posiadać zabezpieczenie finansowe. Życie bywa bardzo przewrotne, dlatego warto być przygotowanym na każdy możliwy i niespodziewany wydatek. Tylko ciężka praca popłaca i jest kluczem do sukcesu.

Jeśli nie możemy znaleźć odpowiedniej pracy dla siebie, warto przejrzeć oferty pracy za granicą. Tam stawka za nadgodziny wyjdzie o wiele korzystniej niż w Polsce. Warto doświadczyć takiego wyjazdu, ponieważ jest najszybszą i najskuteczniejszą formą zarobku. W przeliczeniu na polską walutę może się okazać, że zarobimy parokrotnie więcej niż na miejscu.

Niestety, coraz częściej nadgodziny to norma w polskich zakładach pracy, a to skutecznie zniechęca potencjalnych pracowników. Kto ma ochotę na duże wynagrodzenie za nadgodziny, jeśli to zabierze mu niezwykle cenny czas, który mógłby spędzić z rodziną. Warto o tym pamiętać, żadne pieniądze nie zrekompensują czasu straconego na pracę, kiedy w tym czasie można by brać czyny udział w rozwoju dzieci i pomocy partnerowi. Planując zmianę pracy, warto dokładnie się rozeznać jak wygląda tryb nadgodzin oraz czy jest płatny zgodnie z Kodeksem Pracy. Wybierzmy mądrze, czy bardziej zależy nam na rozwoju osobistym i pieniądzach, czy na trochę mniejszej gotówce i szczęśliwej, pełnej rodzinie? Syndrom pracoholika może bardzo skrzywdzić członków rodziny i wtedy pełny portfel nie będzie już tak satysfakcjonujący. Wyznaję zasadę, że pieniądze są potrzebne, ale tylko dzielone z kimś przynoszą prawdziwą radość i szczęście. Dbajmy o swoje rodziny, ale także i przyjaciół. Pieniądze nie dadzą nam takiego szczęścia jak czas wspólnie z nimi spędzony. Bogactwo finansowe to niestety nie wszystko.

Nadgodziny to wspaniała opcja dla dopiero dorabiających się osób i warto z niej skorzystać. Jeśli jednak twoja rodzina się powiększyła o dzieci, nie warto tracić czasu na nie, tylko dlatego, że są płatne. Korzyści finansowe nie są bowiem w życiu najważniejsze i zaburzają obraz rzeczywistości. Mimo satysfakcji wielu zarobionych pieniędzy czas z rodziną powinien być najważniejszą wartością dla każdego człowieka. Pamiętajmy o tym rozważając kwestię nadgodzin w zakładzie pracy. Nie są one konieczne, a mogą poluźnić więzy z najważniejszymi osobami. Czas to pieniądz, wybierz mądrze i spędź do z rodziną, a nie w pracy! Odpoczynek to również ważna część życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here