Jak zarobić mieszkając na wsi?

Mieszkanie na wsi ma swoje uroki, ale i wady. Do tych pierwszych zalicza się czyste powietrze, przestrzeń, bliskość natury i często własny domek zamiast mieszkania w bloku z szansą na uciążliwych sąsiadów za stosunkowo cienką ścianą. A wady? Czasem ze wsi wszędzie jest daleko – do sklepu, urzędu, lekarza i – oczywiście – do pracy. Nie przez każdą wieś przejeżdżają autobusy lub busy, którymi można do miasta dojechać. I – w końcu – nie każdy dorosły członek danej rodziny mieszkającej na wsi ma czynne prawo jazdy i posiada samochód do własnej dyspozycji. I dlatego wiele osób mieszkających na wsi ma poważny problem ze znalezieniem pracy stacjonarnej i to na umowę o pracę. Nie każdy pracodawca zgadza się, aby część jego podwładnych świadczyła pracę z domu. A jeśli ktoś zaczyna szukać pracy zdalnej, zazwyczaj okazuje się, że może liczyć – w najlepszym razie – na umowę zlecenie. Nie każdemu to odpowiada. Chodzi bowiem o składki na ubezpieczenie społeczne – czyli to, co później składa się na naszą emeryturę – oraz na ubezpieczenie zdrowotne. A skoro umowy zlecenia są tu niemal rarytasem, oznacza to, że częstsze są umowy o dzieło, które zabezpieczają jedynie sprawną współpracę i później zapłatę za wykonaną pracę. Co wiec w takiej sytuacji zrobić? Wiele osób myśli o założeniu własnej firmy i prowadzeniu z jej w domowym zaciszu. Potrzebny jest jednak dobry, trafiony pomysł na mały biznes na wsi. A skąd taki pomysł wziąć? Wszystko wygląda dość prosto, kiedy o firmie mówi się najpierw tylko teoretycznie. Czasem to właśnie wymyślenie, na czym będzie własna działalność polegać jest jedną z najtrudniejszych rzeczy na początku. Skąd jednak wziąć taki pomysł? Przyda się własny research oraz pomoc doradcy zawodowego – np. w najbliższym urzędzie pracy. Warto poczytać, czym zajmują się ludzie mieszkający na wsi, ale prowadzący na własną działalność. Kolejna sprawa to to, jakie mogą być zapotrzebowania na lokalnym rynku. Jeśli nie będzie to dobry pomysł, bo z takiej działalności nie będzie się można utrzymać, trzeba będzie pomyśleć o działaniach innego typu. Można zająć się tym, co można by było wykonywać na umowach zleceniach lub o dzieło przez Internet, jednak na własny rachunek. O co chodzi? Choćby o pisanie różnych tekstów, zarabianiu na blogu, projektowaniu i wykonywaniu stron internetowych, różnych zleceniach marketingowych itd. Opcji jest sporo i czasem warto pomyśleć o tym, aby działalność nie szła tylko jednym konkretnym torem. Choć oczywiście ważne jest, aby znać się na tym, co się chce robić w celach zarobkowych. Czasem dana osoba praktykowała już dane czynności wcześniej projektowała i wykonywała różne grafiki. Przyda się to do portfolio lub jako przykłady umiejętności danej osoby. Dla osoby piszącej może to być dotychczasowy blog pisany w celach prywatnych.
Dobry pomysł na mały biznes na wsi czasem wiąże się z tym, co można robić na wsi – np. z uprawą konkretnych roślin: kwiatów, warzyw i owoców. A co z tak modnymi produktami ekologicznymi? Wieś to niezłe miejsce dla takiej działalności. Jeśli ktoś ma na to warunki, może pomyśleć o campingu lub małej agroturystyce. Zaczynając myśleć o własnej firmie prowadzonej na wsi, trzeba najpierw ustalić swoje możliwości i to, czym się dysponuje na początek. Chodzi bowiem o to, aby ograniczyć wydatki związane z początkiem działalności. Nawet jeśli dostanie się na ten cel dotację z urzędy pracy, warto mieć te pieniądze na coś, czego faktycznie brakuje na początku.
Jeśli trudno wpaść na jakikolwiek pomysł, warto zapytać o to i owo doradcę zawodowego. Żaden początkujący właściciel firmy nie wie wiedział wszystkiego na początku. O ile wszelkie przepisy i to, co trzeba załatwić rozpoczynając swoją działalność, jest dostępne w sieci, tak jeśli chodzi o rodzaj i przedmiot działalności, tu trudno określić, co się sprawdzi w danej sytuacji i lokalizacji. Czasem konkretne osoba nie korzysta z różnych usług, które są jednak popularne i potrzebne wielu innym osobom. Chodzi o to, aby spojrzeć na świat oczami innych ludzi, poprzez ich potencjalne potrzeby. W ten sposób już wiele osób znalazło pomysł na mały biznes na wsi. Ilu się udało? Trudno powiedzieć. Chodzi o konsekwencję w działaniu, cierpliwość i wiarę, że to co się robi, czy będzie robiło, będzie miało sens od samego początku. Warto czasem pójść za modą – np. na produkty ekologiczne, spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu, amatorskie uprawianie sportu – np. jazda na rowerze. to zaledwie mała cząstka tego, na co można odpowiedzieć mieszkając i chcąc działać na wsi i ze wsi. Może wynajem rowerów, jeśli mieszka się w okolicy, gdzie można pojeździć? Może zapewnienie noclegów osobom, które chcą tu przyjechać na kilka dni? Możliwości jest sporo i czasem można połączyć 2-3, żeby móc działać przez okrągły rok i zarabiać regularnie. Wieś daje różne możliwości, trzeba tylko je dostrzec i pogodzić z oczekiwaniami potencjalnych odbiorców swoich produktów, czy też usług. Tendencje zmieniają się przez cały czas, dlatego trzeba być też otwartym na zmiany, elastycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here