Jaki kierunek wybrać, by dobrze zarabiać?

W ostatnim czasie coraz więcej młodych ludzi zwraca ogromną uwagę na wybór kierunku studiów, który zapewni im życie na odpowiednim poziomie. Czasy, w których sam fakt posiadania dyplomu uczelni wyższej niezależnie od kierunku dawał możliwości dobrych zarobków, minęły bezpowrotnie. Dlatego też w dzisiejszych czasach wybór kierunku jest wyborem szczególnie ważnym i determinującym przyszły status materialny młodych ludzi.

Pierwszą i najbardziej podstawową dla wielu kwestią braną pod uwagę jest stopień powiązania przyszłego kierunku studiów z zainteresowaniami i pasjami kandydatów. Zdania tutaj są niezwykle mocno podzielone. Z jednej strony mówi się, że wybór kierunku zgodnego z czyimiś zainteresowaniami daje potencjalnie spore możliwości w zakresie dobrego zarabiania, gdyż osoba pełna pasji znajdzie sposób, aby zmonetyzować swoją wiedzę oraz umiejętności i zawsze znajdzie swoją niszę, niezależnie od tego, czy zapotrzebowanie na osoby z jej branży jest spore, czy też znikome.

Jest to poniekąd prawda, gdyż znanych jest wiele przypadków osób, które nawet po pozornie niezbyt przydatnych kierunkach robią wielkie kariery i żyją w dobrobycie, nie musząc się martwić o dzień jutrzejszy. Zakładanie jednak, że będąc pełnym pasji i wiedzy odniesie się sukces w każdej sytuacji, jest jednak wysoce niebezpieczne i stanowi typowy element myślenia życzeniowego. Prawda jest bowiem taka, że w wielu przypadkach nawet osoby o ogromnej wiedzy i pełne pasji nie mogą się przebić. Bardzo często liczne okoliczności i czynniki zupełnie niepodlegające kontroli uniemożliwiają przekucie talentu i wiedzy w pieniądze. Bardzo istotnym czynnikiem jest chociażby miejsce zamieszkania. Osoby mieszkające w dużych miastach mają znacznie większą szansę monetyzacji swoich zainteresowań, gdyż wielkie miasta dają praktycznie nieograniczone możliwości rozwoju. Funkcjonuje w nich wiele biznesów, które potrzebują osób o rozmaitych zainteresowaniach i umiejętnościach i każdy znajdzie tu dla siebie niszę, w której będzie czuć się dobrze i która zapewni godne życie.

Znacznie gorzej jest jednak w przypadku małych miejscowości, w których nie ma zapotrzebowania na pracę osób po większości oferowanych przez uczelnie kierunków. Oczywiście, pewnym rozwiązaniem może być tutaj zmiana miejsca zamieszkania, jednak kogo tak naprawdę stać, aby przenieść się do wielkiego miasta, w którym koszty życia są zazwyczaj o wiele wyższe, niż w rodzinnych okolicach? Zaledwie niewielki odsetek osób może sobie pozwolić na taką zmianę.

Dlatego też pojawia się coraz więcej głosów mówiących o konieczności odstawienia na bok swoich pasji oraz sentymentów i konieczności dokonania wyboru kierunku studiów, który mimo bycia nieatrakcyjnym dla kandydata, może okazać się w przyszłości strzałem w dziesiątkę, jeżeli chodzi o zarobki. I tutaj zdania są jednak mocno podzielone, gdyż uważa się, że osoba bez pasji nie będzie odnosiła wielkich sukcesów w branży. Jednak znane są liczne przypadki osób z fenomenalną pamięcią i talentem do przyswajania nowej wiedzy, które potrafią efektywnie uczyć się i wykorzystywać nawet te informacje, które nie znajdują się w ich kręgu zainteresowań. Zdolność uczenia się, przyswajania wiedzy i przekuwania jej w praktykę, chociaż nie towarzyszą każdemu na zasadach wrodzonego talentu, mogą zostać skutecznie wyćwiczone. W zasadzie każde wykonane zadanie, które pozornie wydaje się wykraczać poza czyjeś siły, rozwija tę sferę ludzkiej aktywności.

Wiele osób mówi też, że warto jest wybrać kierunek typowo praktyczny w trybie zaocznym, przy którym studia i tak dają niewiele, gdyż liczy się w nim praktyka. W ten sposób można od razu zacząć pracę w danej branży, jednocześnie krocząc ku zdobyciu dyplomu w danej dziedzinie i już często przed jego otrzymaniem można zarabiać olbrzymie stawki, jakie zarabiają dobrzy specjaliści w branży.

Jednym z takich kierunków z całą pewnością jest informatyka. Jest ona kierunkiem, który powszechnie uznaje się za jeden z najbardziej dochodowych. Wiele osób jednak obawia się jej wyboru ze względu na liczne mity mówiące o tym, że jest to kierunek jedynie dla osób wybranych, posiadających umysły wybitnie ścisłe. Nic jednak bardziej mylnego, gdyż studia informatyczne podejmuje wiele osób posiadających naturę humanisty. Informatyka to olbrzymia dziedzina, w której ramach funkcjonuje wiele gałęzi wiedzy. Nie każdy musi być przecież od razu programistą piszącym zaawansowane aplikacje. Takie specjalizacje, jak grafika komputerowa, sieci, bezpieczeństwo oraz wiele innych łatwiejszych gałęzi informatyki, są o wiele bardziej przystępne nawet dla humanistów, a dają możliwości olbrzymich zarobków.

Warto zainteresować się więc dobrymi studiami informatycznymi w trybie zaocznym. Osobom chcącym studiować kierunek, jakim jest informatyka zaocznie Warszawa oferuje mnóstwo uczelni, które posiadają bogatą ofertę edukacyjną i szeroki wybór specjalizacji w ramach tej skomplikowanej, lecz niezwykle pasjonującej i przyszłościowej dziedziny wiedzy. Powszechnie uważa się, że to właśnie do specjalistów z branży IT będzie należeć rynek przyszłości, co już zaczyna się spełniać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here