Na tropie zbrodni

Choć w przestępstwach nie ma niczego wesołego, to szeroko pojęta popkultura już od zarania dziejów podporządkowuje sobie i ten aspekt życia ludzkiego. Niezliczone powieści, filmy czy seriale, poczynając od klasycznej już postaci Sherlocka Holmesa, wykreowanej przez sir Arthura Conan Doyle’a, poprzez Herculesa Poirota, pozornie nieporadnego porucznika Columbo aż po kryminalne zagadki wielkich amerykańskich miast. Niemniej jednak przyznasz, że jest w tym coś ciekawego, budzącego dreszczyk emocji.

Zapewne nieraz czytałeś którąkolwiek powieść detektywistyczną lub z przejęciem śledziłeś losy bohaterów jednego z wielu seriali kryminalnych. Ach, być na miejscu zbrodni, analizować poszlaki i w końcu doprowadzić do aresztowania przestępcy… Na szczęście, nie musi to pozostawać jedynie w sferze twoich marzeń. Wszystko dzięki studiom kryminologicznym. Bo jeżeli masz analityczny umysł oraz głowę do łamigłówek tudzież pragniesz zostać ekspertem w zakresie walki z przestępczością, czym wydatnie wpłyniesz na poprawę bezpieczeństwa naszego państwa, to studia kryminologiczne są właśnie dla ciebie.

Kryminologia jako kierunek studiów bez wątpienia dostarcza wiedzy na temat takich zagadnień, jak zastosowanie różnorakich metod i technik, odnoszących się do procesu weryfikacji hipotez badawczych, najczęściej dotyczących uwarunkowań przestępczości czy ryzyka wiktymizacyjnego. Kryminologia uczy także identyfikowania oraz samodzielnego rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych, które leżą w obszarze zainteresowania zarówno szeroko pojętej kryminologii, jak i prawa karnego. Ponadto kryminologia jest bardzo nowoczesnym kierunkiem, dzięki któremu nabędziesz niezwykle cennych kwalifikacji zawodowych. Jeśli więc twoje zainteresowanie nie osłabło, a wręcz przeciwnie, zapraszam do dalszej lektury.

Zapewne zastanawiasz się, jak wyglądają studia kryminologiczne i czego się w trakcie nich nauczysz? Pozwól, że ci odpowiem, naświetlając choć w małym stopniu to spędzające sen z twych oczu pytanie. A zatem, drogi przyszły studencie – słuchaj, a raczej czytaj uważnie. Na kryminologii bowiem nabędziesz ogromną ilość wiedzy, która pozwoli ci zrozumieć wszelkie zjawiska społeczne, ze szczególnym naciskiem położonym na te określane jako kryminalne. Czyli – innymi słowy – związane z szeroko pojęta przestępczością. Do tego też rozszerzeniu ulegnie twoja wiedza dotycząca zarówno prawa karnego, prawa policyjnego i innych służb mundurowych, jak też i biologicznych i psychologicznych podstaw funkcjonowania człowieka oraz mechanizmów jego funkcjonowania – także w społeczeństwie. Ponadto dowiesz się wielu interesujących rzeczy na temat kryminologii, polityki kryminalnej oraz wiktymologii. Studia kryminologiczne pomogą ci także poznać metody pomiaru i analizy zjawiska przestępczości oraz jego uwarunkowań społeczno-demograficznych. Z kolei te wszystkie umiejętności oraz cała ta wiedza przełoży się na konkretne umiejętności, niezbędne w przyszłej twojej pracy naukowo-badawczej lub też zawodowej. Zadowolony z odpowiedzi? Dalej pragniesz studiować kryminologię? Czytaj wiec dalej.

Bo to jeszcze nie wszystko, co da ci kryminologia. Mogę wymieniać dalej, jeśli chcesz. A wiem, że niczego nie pragniesz bardziej – przynajmniej obecnie. Jedziemy więc dalej – niczym patrol policji na miejsce przestępstwa. Jako absolwent kryminologii, będziesz posiadał wiedzę w zakresie: analizowania zagrożeń przestępczością, analizy zjawisk w zakresie bezpieczeństwa w skali globalnej, regionalnej, państwowej i lokalnej, dostrzegania przejawów i rozumienia uwarunkowań patologii społecznej, formułowania programów zapobiegania przestępczości, identyfikowania symptomów przestępczości kryminalnej, gospodarczej i zorganizowanej, języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, korzystania z wiedzy kryminologicznej, nauk społecznych, praw człowieka i zasad funkcjonowania państwa, odnajdowania miejsca kryminalistyki w nauce, rozumienia mechanizmów zwalczania przestępczości, rozumienia roli współpracy międzynarodowej w zwalczaniu przestępczości, wnioskowania ze śladów w procesie wykrywczym, wykorzystywania osiągnięć kryminalistycznych w działaniach identyfikacyjnych i zapobiegawczych oraz zapobiegania patologiom społecznym. Zakres wiedzy jest więc bogaty – warto więc studiować kryminologię.

Pytanie standardowe w takim przypadku – jak można dostać się na kryminologię? Zdając maturę. Stary, dobry egzamin dojrzałości. A na nim przedmioty, wybrane spośród biologii, chemii, fizyki i astronomii, geografii, historii, języka obcego, języka polskiego, matematyki i wiedzy o społeczeństwie. Nie wszystkie jednak, bo każda uczelnia ma inne kryteria naboru. Zresztą, można się o tym przekonać osobiście. Pod frazą „kryminologia studia” można bowiem znaleźć całą gamę uczelni, oferujących ten kierunek.

Na koniec powiem ci jeszcze, gdzie możesz szukać zatrudnienia po studiach kryminologicznych. Na pewno jako pracownik administracji samorządowej, placówek prewencyjnych, prokuratury, sądu i służ mundurowych – takich jak policja, straż graniczna lub Urząd Kontroli Skarbowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here