Praca radcy prawnego

Żeby zostać radcą prawnym trzeba najpierw ukończyć bardzo wymagające studia prawnicze, które trwają pięć lat. Następnie należy wybrać się na aplikację, która trwa 2 lata i przygotowuje osoby konkretnie do bycia radcą prawnym. Radca prawny może reprezentować swojego klienta w sądzie, ale bardzo wiele pracuje także zdalnie w swoim biurze. W sądzie posiada on czarną togę z niebieskim żabotem, który wyróżnia go od adwokata, który nosi czarną togę z zielonym żabotem. Oczywiście cechy, którymi powinien odznaczać się dobry prawnik to precyzja, pewność siebie, dyscyplina oraz dobra organizacja pracy. Coraz częściej wymagane jest także od prawników, żeby posługiwali się oni dobrze językiem angielskim oraz jednym językiem obcym dodatkowo.

Egzamin

Żeby zdać aplikacje radcoską trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym, ponieważ co roku zdaje ją tylko około 50% zdających. Należy ona do jednego z najcięższych egzaminów i potrzeba ogromnej wiedzy, żeby sobie z nią poradzić. Oczywiście wybierając zawód prawnika musimy pamiętać o tym, że na pieniądze będziemy musieli naprawdę długo poczekać, jednak kiedy już nadejdą to będą one duże.

Popyt

Popyt na prawników jest wszędzie, zarówno w małych firmach jak i dużych korporacjach. Wystarczy tylko zdobyć odpowiednie kwalifikacje i można bez przeszkód wykonywać ten zawód. Trzeba jednak pamiętać, żeby prowadzić się odpowiednie, ponieważ prawnik powinien szczególnie dbać o prezencję. Czasami mówi się, że powinno się brać przykład od prawników i dlatego też powinni oni świecić przykładem. Ukończenie nawet najlepszej uczelni nie zastąpi jednak praktycznych doświadczeń, które można zdobyć pracując w kancelarii.

Realne doświadczenie

Trzeba pamiętać, że realne doświadczenie zdobywa się podczas prowadzenia spraw swojego klienta i dopiero prawnik, który odbył przynajmniej 10 spraw w sądzie może uznawać się za kompetentnego w pewnych dziedzinach prawa. Oczywiście faktem jest, ze najwięcej osób wybiera prawo karne, jednak tak naprawdę największe pieniądze można zarobić na prawie cywilnym. Oczywiście dużo zależy od regionu, w którym pracujemy i naszego doświadczenia oraz znajomości. Bardzo ważny jest także marketing w pracy prawnika, który powinien go odpowiednio dobrze wypromować w kraju.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here