Ponad połowa Polaków spłaca obecnie kredyty lub pożyczki. Dlatego warto, żeby nasz kredyt był w miarę przystępny, a odsetki nie rujnowały naszego domowego budżetu. Z pomocą w wyborze kredytu dostosowanego do naszych możliwości może nam przyjść doradca kredytowy.
Co należy do kompetencji doradcy kredytowego?
Doradca kredytowy musi posiadać dogłębną wiedzę w zakresie finansowości oraz bankowości. Do jego głównych kompetencji należą:
- profesjonalna pomoc przy wyborze kredytu (również konkretnego typu np. hipotecznego, inwestycyjnego itd.)
- wnioskowanie o nasz kredyt – doradca pomoże lub wręcz wykona za nas wszelkie formalności związane z kredytem
- udzielanie klientom dogłębnej wiedzy w zakresie mechanizmów kierujących kredytami oraz finansami
Warto pamiętać, że doradca kredytowy pracuje na rzecz nie tylko osób prywatnych, ale również i przedsiębiorców. Jeśli chcemy rozkręcić dobrze prosperującą firmę to niezbędny jest duży wkład własny, a co za tym idzie – najczęściej kredyt. Co ciekawe doradztwo finansowe i kredytowe jest tzw. zawodem wolnego dostępu. Osoba chcąca nim zostać nie musi zdawać różnego rodzaju egzaminów, uzyskiwać licencji itd. Musimy na to uważać, dlatego że na rynku pojawia się wielu doradców, którzy mają bardzo ograniczone kompetencje w tej dziedzinie, przez co możemy się znaleźć w tarapatach finansowych.
W jaki sposób zarabiają doradcy kredytowi i jakie istnieją formy ich zatrudnienia?
Kolejną istotną kwestią w pracy doradcy finansowego jest to, że ich forma zatrudnienia może być niezwykle zróżnicowana. Doradcy kredytowi mogą:
- pracować na rzecz banku – niektórzy współpracują nawet z kilkunastoma instytucjami tego typu, czerpiąc liczne prowizje ze współpracy.
- prowadzić niezależne biura doradcze – którzy często oczekują od nas pieniędzy za pracę – np. na stronie jednego z doradców widnieje informacja: „Cena za 1h konsultacji wynosi od 190 zł od osoby”
- pracować w firmach zajmujących się bezpośrednio doradztwem kredytowym
Musimy pamiętać o tym, że większość doradców kredytowych czerpie liczne profity w związku ze współpracą z bankiem. Bardzo często prowizja wypłacana mu przez bank będzie wprost proporcjonalna do liczby kredytów, które „był w stanie sprzedać” klientom. Powinniśmy zastanowić się również czy faktycznie potrzebujemy tak wysokiego kredytu, jaki proponują nam niektórzy doradcy finansowi. Często będziemy potrzebować stosunkowo niewielkiej kwoty, nie zawsze bierzemy wielkie kredyty na zakup domu. Bardzo wiele kredytów to dość niskie finansowo zobowiązania – coraz więcej osób bierze np. kredyty na kupno prezentów świątecznych itd.
Przed podjęciem decyzji o współpracy z doradcą kredytowym powinniśmy poczytać opinie na ich temat w internecie. Istnieje kilka platform, które skupiają oraz porównują oferty różnego rodzaju doradców kredytowych. Warto też wybrać doradcę, który będzie specjalizował się w typach kredytów na których nam zależy np. hipotecznych czy inwestycyjnych. Dobry doradca kredytowy to połowa sukcesu w kwestii zaciągnięcia przez nas kredytu. Więcej informacji – doradca kredytowy Tomasz Wostal – sprawdź dodatkowe informacje.